رفتن به نوشته‌ها

دانلود خلاصه کتاب روش های تحقیق در علوم رفتاری زهره سرمد+تست

دانلود خلاصه کتاب روش های تحقیق در علوم رفتاری زهره سرمد+تست

 

دانشجویان عزیز در این بخش خلاصه ای مفید و جامع از کتاب روش هاي تحقيق در علوم رفتاري دكتر زهره سرمد – دكتر عباس بازرگان– دكتر الهه حجازي با فرمت پاورپوینت (422 اسلاید) و با فرمت پی دی اف (45 صفحه) و همچنین تست های تالیفی از این کتاب (30 صفحه) تهیه و تدوین شده است.

بخشی از متن فایل PDF:

خلاصه کتاب روش های تحقیق در علوم رفتاری : دکتر زهره سرمد/دکترعباس بازرگان/ دکتر الهه حجازی

بخش اول : صورت بندی گزاره های تحقیق

فصل اول: روش علمی و مراحل آن

منابع شناخت:

1 استناد به مقام صلاحیت دار:

– استفاده از نظرات و اطلاعات مراجع صلاحیت دار یکی از نخستین راه های شناخت است. کتاب های مرجع نیز خود نوعی مراجعه به مقام صلاحیت دار است.

2 شیوه های مبتنی بر سیر و سلوک و رمز و راز:

– دانش انباشته شده جوامع )تجارب و سنت ها( در مورد ماهیت و چگونگی انجام دادن امور که معمولا از طریق فرایند کوشش و خطا به دست می آید.

3 شیوه خرد گرایانه:

– کسب مجموعه دانش از طریق قوانین منطقی و استدلال) قیاسی استقرائی

( – 4 روش علمی)روش تحقیق علمی(: فرایند جستجوی منظم برای مشخص کردن یک موقعیت نامعین

– ماهیت روش علمی:

روش علمی در پی کشف قوانین، اصول و نظریه های حاکم بر پدیده هاست.ثبات و استمرار وقوع پدیده ها )مثل قانون جاذبه و سقوط آزاد( امری منطقی است که علم بر پایه آن بنا شده است. در استفاده از روش علمی برای پیش بینی وقوع پدیده ها در جهان؛ پیش فرض آن است که این پدیده ها اتفاقی، دمدمی و بی نظم نبوده و قابل پیش بینی اند. زیرا در غیر این صورت انجام پژوهش علمی غیر ممکن است.

2 قضیه اصلی روش علمی آن است که تحت چه شرایط خاصی پدیده رخ می دهد. بنا بر این چنانچه آن شرایط را به وجود آوریم آن پدیده رخ خواهد داد. هدف تحقیق آن است که شرایط استثنائی را جدا کرده و به حالت های کلی بپردازد.

نکته:

روش علمی در علوم فیزیکی و زیستی در مقایسه با علوم انسانی و اجتماعی)از جمله علوم رفتاری( با سهولت بیشتری انجام میشود زیرا موضوع اصلی در علوم انسانی و اجتماعی، انسان است. اما این بدین معنی نیست که هیچ گونه قاعده ای نمیتواند بر رفتار انسان حاکم باشد. زیرا در غیر این صورت باید پنداشت که رفتار آدمی غیر قابل کنترل و پیش بینی و توصیف است. بنابر این به رغم پیچیده بودن رفتار آدمی و دخالت عوامل مختلف در آن، می توان با روش مناسب به شناخت آن پرداخت.

….

 


جهت کپی مطلب از ctrl+A استفاده نمایید نماید

بازدیدها: 3

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *