رفتن به نوشته‌ها

دانلود رایگان پاورپوینت، مدیریت زنجیره تامین کارآمددرصنعت خرده فروشی

دانلود رایگان پاورپوینت، مدیریت زنجیره تامین کارآمددرصنعت خرده فروشی

مدیریت زنجیره تأمین (SCM) به چه معناست؟

تسلط بر مدیریت جریان کالا از مبدأ تا مقصد

مدیریت زنجیره تأمین (Supply Chain Management)، در راستای تقویت شرکت­‌ها جهت به دست آوردن مواد لازم برای ایجاد یک محصول یا خدمات و تحویل آن به مشتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مجال نحوه­‌ی استفاده بهینه از استراتژی مدیریت زنجیره تامین را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مدیریت زنجیره تأمین چیست؟

مدیریت زنجیره تأمین (SCM) فرآیند و فعالیت تأمین مواد اولیه یا اجزای سازمانی است که شرکت برای ایجاد یک محصول یا خدمات و ارائه آن کالا یا خدمات به مشتریان نیاز دارد. هدف مدیریت زنجیره تأمین بهبود عملکرد زنجیره تأمین است. به بیان دیگر اطلاعات به موقع و دقیق زنجیره تأمین به تولیدکنندگان این امکان را می­‌دهد تا فقط محصول قابل فروش را تولید و ارسال کنند. سیستم­‌های زنجیره تأمین موثر به تولیدکنندگان و خرده‌فروشان کمک می‌­کند تا فعالیت اضافی را کاهش دهند. این امر هزینه تولید، حمل و نقل، بیمه و ذخیره سازی کالایی را که قابل فروش نیستند، کاهش می­‌دهد. شش جز اصلی این مدیریت عبارتند از:

 • برنامه ریزی
 • یافتن منابع مناسب
 • تولید
 • توزیع کالا
 • پشتیبانی
 • ارزیابی نهائی

برنامه‌ریزی: شرکت­‌ها باید تمام منابع مورد نیاز در راستای تأمین تقاضای مشتری برای دریافت محصول یا خدمات خود را برنامه‌­ریزی و مدیریت کنند. آنها همچنین باید زنجیره تأمین خود را طراحی و سپس تعیین کنند که از کدام معیارها استفاده خواهند کرد تا اطمینان حاصل شود که زنجیره تأمین کارآمد و موثر است.

 

یافتن منابع مناسب: منظور از این مهم همان تأمین کنندگان هستند که شرکت­‌ها برای تهیه کالا و خدمات مورد نیاز برای تولید محصول خود انتخاب می­‌کنند. پس از عقد قرارداد، مدیران زنجیره تأمین از فرآیندهای مختلفی برای نظارت و مدیریت روابط میان دو طرف بهره می­‌برند. فرآیندهای اصلی این بخش شامل سفارش، دریافت، مدیریت موجودی کالا و تأیید مجوز پرداخت­های تأمین کننده می­‌باشد.

تولید: مدیران زنجیره تأمین، فعالیت‌­های لازم برای پذیرش مواد اولیه، تولید محصول، آزمایش کیفیت، بسته‌­بندی، حمل و نقل و برنامه تحویل را همواره جزو اصول اصلی در نظر دارند. بیشتر شرکت‌­ها کیفیت، میزان تولید و بهره‌­وری کارگران را مورد ارزیابی قرار می­‌دهند تا اطمینان حاصل کنند که شرکت محصولاتی مطابق با استانداردهای مورد قبول بازار تولید می­‌کند.

توزیع کالا: که معمولاً لجستیک نامیده می­‌شود، این امر شامل هماهنگی سفارشات مشتری، تعیین زمان تحویل، ارسال بار، صورتحساب مشتری و دریافت پرداختی‌­ها می‌باشد. این بخش به وسایل نقلیه برای ارسال محصول به مشتریان متکی است. بسیاری از سازمان­‌ها بخش­‌های زیادی از فرآیند تحویل را به سازمان‌‌های متخصص واگذار می­‌کنند، به خصوص زمانی که محصول به بررسی­‌های خاصی نیاز دارد.

پشتیبانی: تأمین کننده به یک شبکه پاسخگو و انعطاف‌پذیر برای بازگرداندن محصولات معیوب، مازاد یا ناخواسته نیاز دارد. اگر محصول معیوب باشد، محصول مورد نظر مشتری نباشد و یا مازاد آنچه سفارش داده شده تحویل داده شده باشد، باید برای بررسی به انبار برگردانده شود.

ارزیابی نهائی: برای کارایی بیشتر، زنجیره تأمین به نظارت بر اطلاعات در سراسر زنجیره و اطمینان از انطباق با همه مقررات نیاز دارد. فرآیندهای این مرحله شامل امور مالی، منابع انسانی، فناوری اطلاعات، امکانات، مدیریت نمونه کارها، طراحی محصول، فروش و تضمین کیفیت می­‌باشد.

همچنین بخوانید:

نمونه‌های مدیریت زنجیره تأمین

دو شرکت والمارت (Walmart و P&G) از اواخر دهه ۱۹۸۰ شروع به کار کردند و از جمله نمونه‌­های کلاسیک همکاری در زنجیره تأمین به شمار می­‌روند. قبل از شروع کار، این دو شرکت برای اتصال زنجیره تأمین خود، با خرده فروشان و تولیدکنندگان اطلاعات کمی را به اشتراک گذاشتند و نتیجه حاصله این بود که اطلاعات مشترک هزینه­‌ها را کاهش می­‌دهد. به این ترتیب سایر خرده فروشان تمایل بیشتری برای بررسی این راه‌حل نوین نشان دادند. در اوایل دهه ۱۹۹۰ نیز  والمارت سیستم Retail Link خود را رسمیت بخشید و خرده فروشان دیگری را به زنجیره کاری خود اضافه نمود.

 

چرا مدیریت زنجیره تأمین مهم است؟

در طول بیست سال گذشته، زنجیره­‌های تأمین میان تولیدکنندگان و خرده‌فروشان بیشتر ار قبل به هم پیوند خورده است. در بسیاری از صنایع، خرده فروشی موجب افزایش سفارشات به تولیدکنندگان می­‌شود. تولیدکنندگانی که دارای زنجیره تأمین دقیق و به موقع هستند، می‌­توانند با فروش محصولات، قفسه­‌های خرده‌فروشی را به طور مداوم در اختیار داشته باشند. با افزایش همکاری، تأمین اطلاعات به موقع از طرف شرکای زنجیره تأمین به شرکت­‌ها این امکان داده شد تا از ابزار تحلیلی پیشرفته برای بهبود بیشتر نتایج استفاده کنند.

 

سه نمونه از این ابزارها عبارتند از:

 • شناسایی مشکلات احتمالی قبل از بروز آنها. وقتی کالائی به صورت مکرر از طرف مشتری مرجوع می­‌شود، زنگ خطر بزرگی برای تولید کننده به صدا در می­‌آید. موفق‌ترین تولیدکنندگان آنهائی هستند که پیش از ناامید شدن خریدار پیش­‌بینی می‌­کنند وکالایی جایگزین دیگری برای راضی نگه داشتن خریدار ارائه دهند.
 • بهینه‌سازی قیمت به صورت پویا. محصولات فصلی، به ویژه محصولات مُد، ماندگاری محدودی دارند. هر کسی که در پایان فصل فروش نگذارد، مجبور به تخلیه انبار و یا فروش با تخفیف بیشتر خواهد شد. شرکت­‌های هواپیمایی، هتل‌ها و سایر شرکت­‌ها همواره قیمت­‌ها را به صورت پویا تنظیم می­‌کنند تا تقاضای بیشتری را برآورده کنند. اگرچه این مسئله در مورد پوشاک و سایر محصولات که عرضه آنها بسیار متفاوت است دشوارتر است، اما تکنیک‌­های مشابه می­‌تواند حاشیه­‌های کار را بهبود بخشند.
 • بهبود وضعیت موجودی کالا برای تحویل. با استفاده از ابزارهای تحلیل بر اساس پیش‌بینی فروش، سفارشات و تحویل به موقع مواد اولیه، مشتری را به صورت پویا نگه می­‌دارند و کار را با برنامه‌ریزی پیش خواهد برد. تولیدکنندگان می‌توانند هنگام تحویل سفارش، تاریخ تحویل محصول را تأیید کنند و به طور قابل توجهی سفارشات بی نتیجه را کاهش دهند.

زنجیره تأمین گسترده چیست؟

زنجیره تأمین گسترده شامل کلیه شرکت­‌هایی است که در تولید یک کالا مشارکت دارند. این بدان معنی است که زنجیره تأمین گسترده شامل تأمین کنندگانِ تأمین کنندگان و همچنین مشتریانِ مشتریان شما می­‌باشد. هنگامی که شرکت‌ها با مشکلات زنجیره تأمین روبرو می‌شوند، اقدام اولیه با خبر شدن از وضعیت تأمین کنندگان اصلی است. به زبان دیگر سازمان­‌هایی که زنجیره تأمین گسترده را زیر نظر دارند، این امکان را خواهد داشت که هنگام بروز مشکل از طریق تأمین کننده اصلی پیگیر و پاسخ­گو باشند. به عنوان مثال، اگر یک کلاه بیس بال محبوب از سازنده در دسترس نباشد، واکنش طبیعی مدیر فروشگاه تماس با سازنده است. با این حال، اگر خرده‌فروش زنجیره تأمین گسترده را کنترل کند، مدیر فروشگاه می­‌داند که تولید کننده در تولید با قطعه‌­ای از کالا دچار مشکل شده است. اگر قطعه به سرعت در اختیار تولید کننده قرار نمی­‌گیرند، خرده فروش وقت دارد تا به دنبال تأمین کننده دیگری باشد.

 

تأثیر جهانی شدن بر زنجیره تأمین چیست؟

۲۵ سال پیش، یکی از مهم­‌ترین دلایلی که شرکت­‌ها زنجیره تأمین جهانی را ایجاد کردند، بهره­‌مندی از صرف هزینه کمتر در سایر کشورها بود. به طور کلی، تنظیم بیش از حد هزینه حمل و نقل ناشی از تولید از راه دور نسبتاً آسان شد. با این حال، مدیریت هزینه­‌ها همواره در حال تغییر است، زیرا دستمزد در کشورهای کم هزینه در حال افزایش است. از طرفی روند بهبود یافته و رباتیک دهه­‌های اخیر اجازه می­‌دهد تا کارخانه­‌ها با تعداد بسیار کمتری کارگر کار کنند و البته شرکت­‌های محلی تقریباً در هر صنعت به رقبای قدرتمند تبدیل می­‌شوند.

یکی از مزایای زنجیره تأمین جهانی، توانایی پراکندگی ثبت اختراعات و سایت‌­های تولیدی در سراسر جهان بوده است. این امر به شرکت‌­ها امکان می­‌دهد سود خود را در کشورهایی که مالیات شرکتی کمی دارند اعلام کنند. با این حال، بسیاری از این ترتیبات به چالش کشیده می­‌شوند. در سال ۲۰۱۶، کمیسیون اروپا به اپل دستور داد که به ایرلند ۱۳ میلیارد یورو به عنوان مالیات عقب مانده پرداخت کند و حکم داد که قرارداد مالیاتی اپل با ایرلند به معنای کمک­‌های غیرقانونی دولتی است. رئیس ضد انحصاری اتحادیه اروپا، مارگرت وستاگر، اخیراً تحقیق درباره اقدامات مالیاتی آمازون در اروپا را نیز آغاز کرده است. گوگل و سایر شرکت­های فناوری نیز توسط اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار می‌­گیرند.

چگونه قوانین و مقررات زنجیره تأمین جهانی را پیچیده می‌کنند؟

طی چند سال گذشته، ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سایر کشورها، الزامات جدید گزارش­‌دهی را برای شرکت­‌های بزرگی که محصولات فیزیکی تولید یا اداره می­‌کنند، ایجاد کرده­‌اند. این شرایط گزارش­‌دهی، حتی اگر شرکت برای مدیریت زنجیره تأمین خود شخص ثالثی را درگیر کند نیز م‌ی­تواند اعمال شود. رعایت این مقررات نیاز به سیستم‌های بسیار قوی SCM دارد که مدیریت زنجیره تأمین را دشوار می‌­کنند.

به قوانین زیر توجه کنید:

 • آیین نامه محصولات ایمن مصرف کننده در کالیفرنیا بخشی از قانون شیمی سبز آن ایالت است و شامل محصولاتی است که حاوی “ماده شیمیایی نگران کننده” یا Chemical of Concern هستند. تولیدکنندگان، واردکنندگان، مونتاژ کنندگان و خرده فروشان باید محصولات بالقوه خطرناک را به اداره کنترل مواد سمی گزارش دهند و باید نحوه محدود استفاده از آن را رعایت کنند.
 • مقررات اتحادیه اروپا، درباره ارزیابی، ثبت، میزان مجاز استفاده و محدودیت مواد شیمیایی (REACH) شامل هر نوع ماده شیمیایی در رنگ، لباس، محصولات الکترونیکی، مبلمان و غیره که ممکن است خطرناک باشد، مواردی را در نظر گرفته است. شرکت­‌های تولید کننده یا فروش محصولات در اتحادیه اروپا با یک ماده شیمیایی محدود، باید به آژانس شیمی اروپا نشان دهند که محصول ارائه شده برای فروش بی خطر است.
 • قانون محصولات ایمن کودکان واشنگتن در ایالت واشنگتن از تولیدکنندگان محصولات کودک خواسته است که در صورت بسته‌بندی یا محصول از فرمالدئید، بنزن یا سایر “مواد شیمیایی با نگرانی زیاد برای کودکان” استفاده شده حتما این مورد را اعلام کنند.
 

مقررات مشابهی در دانمارک، چین، آفریقای جنوبی، مالزی و سایر کشورها در حال ظهور است و تقریباً همه آنها بر ایمن نگه داشتن محصولات تمرکز دارند. متأسفانه، فرایندهای اجرایی هماهنگ نیستند.

چگونه باید زنجیره تأمین اندازه‌گیری و نظارت شود؟

زنجیره‌­های تأمین شده به روش‌­های مختلف اندازه­‌گیری می­‌شوند. معیارها به افراد کمک می­‌کنند تا روی مهم‌ترین فعالیت‌­ها تمرکز کرده و فرایندهای موجود را بهبود بخشند. معیارهای مهم از انطباق نظارتی، ایمنی یا تعهدات قراردادی پشتیبانی می‌کنند. سایر معیارها راندمان کاری و خدمات را کنترل و بهبود می‌­بخشند و سود بیشتری را به همراه می‌آورند. زنجیره‌های تأمین به معیارهای مختلفی متکی هستند. معیارهای متداول عبارتند از:

 • سفارشات عالی: درصدی از سفارشات بدون خطا
 • زمان چرخه تولید تا پول نقد: تعداد روزهای پرداخت بین مواد اولیه و پرداخت هزینه محصول نهایی
 • زمان چرخه سفارش: از زمان دریافت سفارش تا تحویل محصول
 • نرخ تأمین: درصدی از سفارشاتی که طبق سفارش اول محموله تحویل داده می‌­شوند.

در حقیقت صدها معیار سنجش زنجیره تأمین وجود دارد. هنر یافتن موارد مناسب برای صنعت و تجارت شماست.

بلاکچین و قراردادهای هوشمند چه تاثیری در زنجیره تأمین دارند؟

با تکیه بر قراردادهای هوشمند می‌­توان بدون واسطه به فعالیت خود پرداخت. به بیان دیگر هدف قرارداد هوشمند کاهش زمان و هزینه اجرای قرارداد با تعریف دقیق شرایط قرارداد است. این امر وکلا، دفاتر اسناد رسمی و سایر واسطه‌­های موجود را کنار گذاشته، ذخیره و اداره اسناد قانونی را تسهیل می‌­کنند. این در حالی است که روش‌های سنتی با تکیه بر فرایندهای کاغذی سرعت کار را پائین آورده است. در این حالت بلاکچین مشکلات پیش رو را به صورت دیجیتالی و با استفاده از کدهائی رایانه‌­ای تسهیل می­‌بخشد.

سخن آخر

با تغییر شرایط زندگی سنتی به زندگی مدرن بهترین راه برای پیشرفت، هماهنگی با اصول و قواعد به روز و دریافت اطلاعات جدید از حوزه کاری مربوط به فعالیت ماست. شناخت شیوه‌­های مدیریتی محلی و جهانی در پیشبرد و تسهیل اهداف کاری ما تاثیر بسزائی خواهند داشت.

 

 

 

خرده فروشی در زنجیره تامین سبز

مدیریت زنجیره تامین سبز )GSCM(

حوزه های مدیریت تامین سبز

چارچوب نظری فعالیتهای لجستیک سبز در خرده‌فروشی

مفاهیم زنجیره تامین و لجستیک سبز

حمل و نقل سبز

لجستیک معکوس

سبزسازی در بخش خرده‌فروشی

چالش‌های زیست محیطی برای حمل و نقل خرده فروشی

بررسی طراحی محصول و فهرست مواد

بررسی استراتژی منابع یابی

بررسی حق انتخاب‌های حمل و نقل

بهبود استفاده از حمل و نقل

استفاده از استراتژی‌های تاخیراندازى

سبزسازی حمل ونقل در زنجیره تامین خرده‌فروشی مواد غذایی

مدل‌سازی عوامل زیست‌محیطی درزنجیره تامین

طراحی زنجیره‌های تأمین با توجه به شاخص‌های اقتصادی

خرده فروشی در زنجیره تامین سبز به چه معناست؟

مدیریت زنجیره تامین سبز (GSCM)

مفاهیم زنجیره تامین و لجستیک سبز

سبزسازی در بخش خرده‌فروشی

۵ ترند اصلی زنجیره تامین صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۱

چابکی زنجیره تامین در صنعت خرده فروشی

پایایی ومانایی زنجیره تامین

بلاک‌چین در زنجیره تامین در صنعت خرده فروشی

اینترنت اشیا و بیگ دیتا در زنجیره تامین

اومنی چنل در صنعت خرده فروشی

تکیه بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در زنجیره تامین

فروشگاه های زنجیره ای و خرده فروشی

سیاست گذاری منطف درصنعت خرده فروشی

نقش فن آوری در بهبود عملکرد فروشگاه های خرده فروشی

انتقال فوری داده های فروش

مسئولیت های مدیران فروشگاه ها

تاثیرات فن آوری بر مدیران فروشگاه های خرده فروشی

نمودار مسئولیت های یک مدیر فروشگاه

نمودار زنجیره ی خرید

تغییردرعملیات فن آوری

فن آوری های خرده فروشی

مدیریت زنجیره تامین و لجستیک، نمونه های خرده فروشی

پیچیدگی زنجیره های عرضه جهانی

نقش تدارکات در مدیریت زنجیره تامین

آغاز زنجیره تامین و تدارکات

پنج بخش اصلی مدیریت زنجیره تامین

آمار و ارقام سرگرمی زنجیره تامین و تدارکات

آمار فعلی و اطلاعات سرگرم کننده در مورد لجستیک – با شماره

بهترین روشهای زنجیره تامین و مزایای آنها

داده کاوی و انبار داده ها

پیش بینی رفتارهای آینده  درزنجیره تامین

بازده داده های ایجادشده

مدیریت ارتباط با مشتری

تبدیل “هوشمندی به صمیمیت”

، شخصی سازی و یا توسعه مدیریت ارتباط

تبادل الکترونیک اطلاعات

ذخیره زمان و پول درفروشگاه های زنجیره ای

انتقال سریع تری از طیف گسترده

سیستم های موجودی مدیریت دستگاه های ردیابی (BCs و RFID)

کنترل موجودی مدرن

برای ردیابی محصولات درون محیط های فروشگاه

ارتقای بهره وری فروشگاه های زنجیره ای

سیستم های تدارکات مجدد خودکار (QR ، ECR ، JIT ، و CPFR)

پاسخ سریع (QR )

پاسخ به مصرف کننده کارآمد (ECR )

تولید به هنگام (JIT )

مشارکت برنامه ریزی ، پیش بینی و تدارکات مجدد

وال مارت CPFR و DW را برای پیش بینی دقیق تر از فرآیندهای عملیاتی مورد استفاده قرار داد.

آینده خرید های خرده فروشی

نمایشگاه الکترونیکی

شبکه های اجتماعی

چالش جدی فروشگاه های کوروش

مدیریت زنجیره تامین خرده فروشی از دیدگاه مدیریت انبار

مدیریت انبار دارای توانایی لازم برای بهره وری از عملیات زیر را دارا می باشد

مدیریت زنجیره تأمین الکترونیکی و تدارکات

توانایی چالاک بودن در مدیریت شبکه تأمین

حداکثر رساندن ارزش و رضایت مشتری

نقش زنجیره تأمین الکترونیکی و مدیریت تدارکات در صنعت E-Tailing

مدیریت روابط الکترونیکی مشتریان و توزیع کنندگان

لجستیک با ارضای نیازهای مشتری در ارتباط است

تحلیل نیروهای پنج‌گانه پورتر و اثرات اینترنت روی زنجیره تأمین e-Tailing

تحلیل نیروهای پنج‌گانه پورتر

مدیریت‌زنجیره‌تامین در GS1

اهداف مرتبط با سازمان

راه اندازی شبکه چند ملیتی

اصول اولیه GS1

ارزش‌افزوده برای شما با GS1

اهمیت مدیریت زنجیره تامین

تقویت خدمات مشتری

کاهش هزینه های عملیاتی

بهبود وضعیت مالی

جریان های نقدی را افزایش می دهد

نقش های اجتماعی SCM

بهبود کیفیت زندگی

ایجاد شغل

فرصت برای کاهش آلودگی واستفاده از انرژی

حفاظت از آزادی و توسعه فرهنگی

آشنایی با مدیریت زنجیره تامین، مزایا و اهداف آن

زنجیره تامین

مزایای مدیریت زنجیره تامین

اهداف مدیریت زنجیره تامین

مدیریت موفق زنجیره تامین و لجستیک فروشگاه اینترنتی Walmart

فعالیت شرکت وال مارت در پنج بخش انجام می شود:

فروشگاه های جهانی وال مارت

هدف و استراتژی های  وال مارت

لینک های کمتر در زنجیره تامین

نوآوری موجودی Walmart: مشارکت های استراتژیک فروشندگان

سرمایه گذاری در فناوری موجودی پیشرفته:

۱۰ کمپانی موفق در لجستیک

کاربرد فناوری در صنعت خرده فروشی

فواید به کارگیری فناوری در انبار و زنجیره تأمین

سرعت بخشیدن به فرآیند خرید

فناوری AR و VR درصنعت خرده فروشی

مدیریت ارتباط با مشتری درزنجیره تامین

کسب‌وکار خرده فروشی وبازاریابی چند کاناله

استراتژی خرده‌فروشی omnichannel

طراحی  استراتژی‌های خرده‌فروشی Omnichannel

خرده‌فروشی omnichannel می‌تواند یک‌راه حل مؤثر باشد.

معماری زنجیره تامین و توزیع

شاخص های کلیدی فروشگاه های زنجیره ای

چارچوب کارت امتیازی متوازن

مثال برای شاخص هایی که به وسیله یک کارت امتیاز موزون استفاده شده اند

(فرموله کردن زنجیره تأمین جهانی) GSCF مدل

شبکه کلی زنجیره تأمین

SCM خانه

برنامه تحویل سفارش و نقطه جداسازی

(Forrester زنجیره تأمین (مدل

اثر پایداری مشتری

ساختار پایه یک سیستم برنامه ریزی سلسله مراتبی

SCOR سطوح ۱و۲ مدل

SCORمثال سطح ۳ مدل

معیارهای گونه شناسی یک زنجیره تأمین

ماتریس برنامه ریزی زنجیره تأمین

جایگاه بحث در ادبیات زنجیره عرضه

نقش مدیریت زنجیره تأمین در سناریوی خرده فروشی امروز

۵مرحله زنجیره تامین اثربخش

برخورد خرده فروشان با زنجیره تأمین خود چگونه است؟

بخش خرده فروشی مدرن چگونه از مدیریت زنجیره تأمین سود می برد

 

بازدیدها: 3

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.