رفتن به نوشته‌ها

دانلود رایگان پاورپوینت کتاب آسیب شناسی ورزشی دکتر سید رضا رفیع دکتر ابوالفضل فراهانی آذر آقایاری

دانلود پاورپوینت کتاب آسیب شناسی ورزشی دکتر سید رضا رفیع دکتر ابوالفضل فراهانی آذر آقایاری

دانلود پاورپوینت کتاب آسیب شناسی ورزشی دکتر سید رضا رفیع دکتر ابوالفضل فراهانی آذر آقایاری با فرمت جلد اول و دوم pptودر 220 اسلاید قابل ویرایش

توجه: همه فصل ها در این پاورپوینت موجود نمی باشد فصل های موجود در جلد اول  از فصل یک تا چهار

فصل های موجود از جلد دوم تنها فصل اول موجود می باشد

قسمتی از متن  پاورپوینت 

فصل اول‌
آسيبهاي وارده به سيستم عضلاني ـ وتري‌

 

آسيبهاي عضلاني‌

 

عضله قدرت لازم براي حركت بدن را فراهم مي‌كند. عضله با استحكام زيادي توسط تاندون خود به استخوان چسبيده و به واسطة انقباض عضلاني‌، استخوانهاي بدن حركت مي‌كنند. كار عضلاني در هنگام فعاليت ورزشي چندين برابر مي‌شود. به عنوان مثال در هنگام شوت زدن عضلات پا با نيرويي چندين برابر بيشتر از راه رفتن منقبض مي‌شوند و در طي چندين ساعت راه رفتن يا دويدن اين عضله است كه وضعيت بدن را حفظ مي‌كند.

عضله از عروق خوني نسبتاً زيادي برخوردار است‌. اين عروق وضعيت تغذيه و ترميم در مقابل ضايعات عضله را بهبود مي‌بخشد. و به دنبال تمرين‌، عروقي كه در حالت عادي نقشي در جريان خون ايفا نمي‌كنند از حالت غيرفعال خارج شده و نهايتاً با تسريع پديدة خون رساني قدرت عضله تشديد مي‌شود و در طولاني مدت حجم عضله هم افزايش مي‌يابد.

عضلات معمولاً به دنبال ضربات مستقيم دچار ضايعه مي‌شوند و اين ضربات اثراتي همچون كبودي و پارگي در عضله به جا مي‌گذارند.

به اين ترتيب ضايعات و آسيبهاي عضلاني را به دو گروه كلي پارگي عضله و هماتوم عضله مورد بررسي قرار مي‌دهيم‌.

درشكل 1ـ1 نحوة كار يك عضله نشان داده شده است‌.
شكل سمت چپ‌، يك عضلة راست كننده Extensor)
شكل سمت راست ، يك عضلة خم كننده Flexor)
پيكانهاي كوچك موجود در عكس نشان مي‌دهند كه چطور وقتي يك دسته از عضلات در حال انقباض و كوتاه شدن هستند دستة ديگر طويل مي‌شوند.

پارگي عضله‌

پارگي عضله به دنبال دو مكانيسم و نيرو انجام مي‌شود ابتدا نيرويي كه ناشي از كشش بيش از حد عضله مي‌باشد و اين نيرو از قدرت و ظرفيت عضله در مقابل كشش بيشتر است .

از اين نيرو تحت عنوان كشش‌ياد مي‌كنيم‌. و نيروي ديگري كه باعث پارگي عضله مي‌شود نيروي تراكمي‌(فشاري‌) ناميده مي‌شود. كه به دنبال يك ضربة مستقيم با قدرت زياد عضله حايل بين نيرو و تكيه‌گاهي قرار گرفته و نيرو باعث پارگي در الياف عضلاني مي‌شود. به زبان ساده پارگي نوع اول به دنبال كشش بيش از حد و پارگي نوع دوم در اثر ضربه ايجاد مي‌شود.

انواع پارگي عضلاني‌:

پارگي‌عضلاني‌به‌دونوع‌كلي‌كامل‌و ناكامل‌تقسيم‌بندي مي‌شود.

پارگي كامل عضلاني‌، پارگي تمام تارهاي عضلاني يك ماهيچه مي‌باشد و بعد از اتفاق افتادن چنين آسيبي عضله كوچكترين قدرتي جهت انقباض و ايجاد حركت در استخوان مربوط به خود را نخواهد داشت‌.

شايد پارگي كامل را در مورد عضلة دو سربازو وقتي كه سربلند آن پاره شده باشد و در قسمت مياني بازو به صورت يك توده جمع شده باشد را ديده باشيد، و يا با وضعيتهاي مشابه‌اي از قبيل پارگي در عضلة راست راني‌در قسمت جلويي ران و پارگي در عضلات همسترينگ‌در پشت ران برخورد داشته باشيد.

در پارگي ناكامل عضله فقط تعدادي از فيبرهاي عضلاني دچار پارگي مي‌شود. در اين نوع نيز، دو نوع پارگي خفيف و شديد داريم‌.

در پارگي خفيف فقط 5 درصد فيبرهاي عضله دچار مشكل مي‌باشند و اين امر تأثيري در كاركرد عضله يا حتي قدرت آن نخواهد گذاشت‌. در پارگي متوسط هرگونه كوششي براي انقباض عضله همراه با درد است و برخلاف پارگي كامل‌، عضله قادر به انجام فعاليتهاي خود مي‌باشد ولي در چه حركات پاسيو و چه حركات اكتيو توأم با درد است‌.

پارگي ممكن است در عمق و وسط عضله و يا در محيط و نزديك به سطوح آنها اتفاق افتد.

پارگيهاي ناكامل از لحاظ مكاني‌، دو نقطه را درگير مي‌كنند يا مركز عضله و يا رشته‌هايي در محيط عضله و آنها را به دو نوع پارگي ناكامل مركزي‌و محيطي‌تقسيم مي‌كنيم‌.

پارگيهاي مركزي معمولاً دردناكترند، فقدان عملكرد عضله مشهودتر است و كبودي هميشه ديده نمي‌شود مگر آنكه تاريخچه‌اي از يك ضايعه تماسي در سطح پوست هم ذكر شود

پارگيهاي محيطي اجازه مي‌دهند كه خون ناشي از پارگي عروق به واسطة نيرويجاذبه از محل خود خارج شود و كبودي واضحي را در سطح عضله و به فاصلة چند سانتيمتري از مركز ضايعه خواهيم ديد. در حالي كه حداكثر درد در نقطة كبودي نيست بلكه در محل پارگي مي‌باشد.

 

 

 


جهت کپی مطلب از ctrl+A استفاده نمایید نماید

بازدیدها: 0

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *