رفتن به نوشته‌ها

دانلود رایگان کیو. ای. دی: نظریه عجیب نور و ماده نوشته ریچارد فاینمن

دانلود رایگان کیو. ای. دی: نظریه عجیب نور و ماده نوشته ریچارد فاینمن

کتاب بسیار بینظیر کیو. ای. دی: نظریه عجیب نور و ماده نوشته ریچارد فاینمن

این کتاب ترجمه ای است از:

QED; The Strange Theory Of Light And Matter

QED: نظریه عجیب و غریب نور و ماده در سال ۱۹۸۵ توسط فیزیکدان آمریکایی و برنده جایزه نوبل ریچارد فاینمن توسط انتشارات دانشگاه پرینستون منتشر شده است.

اولین نیرویی که برای آن نسخه کوانتومی ساخته شد نیروی الکترومغناطیس بود، فرضیه کوانتومی میدان الکترومغناطیسی که به آن الکترودینامیک کوانتومی یا به اختصار QED گفته می شود، در سال ۱۹۴۰ توسط ریچارد فاینمن و چند تن دیگر توسعه داده شد. در فیزیک کوانتوم، ذرات به طور عمده بر دو گروه تقسیم می شوند: فرمیون ها و بوزون ها. تمامی ذرات ماده در رده فرمیون ها جای می گیریند، البته تعریف علمی تری برای این گروه ذرات است ولی زیاد روی آن مانور نمی دهیم. بطور خلاصه فرمیون ها ذراتی هستند که از اصل طرد پائولی پیروی می کنند و اسپین نیم صحیح دارند، مانند الکترون، پروتون و …

این ذرات سیستم های پیام رسانی بین خود دارند که سبب می شود تغییر کنند. بوزون ها یا به عبارتی “ذرات پیام رسان” پیام بین فرمیون ها و گاهی بین خودشان را می برند. انگار هر ذره در گیتی یا بوزون است و یا فرمیون. برای مثال نامه ای که بین شما و دوستتان رد و بدل می شود در حکم بوزون است و شما نیز فرمیون هستید. بوزون ها برای هر چهار گروه نیروهای شناخته شده اسمی خاص دارند. به طور مثال به ذرات پیام رسان نیروی الکترومغناطیسی “فوتون” گفته می شود. الکترودینامیک کوانتومی به برهم کنش بین ذرات از طریق نیروی الکترومغناطیسی در ابعاد کوانتومی می پردازد.

برای دانلود رایگان اینجا را کلیک کنید

بازدیدها: 26

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آموزش طراحی سایت