رفتن به نوشته‌ها

دانلود رایگان pdf کتاب مودراها (یوگا با انگشتان دست)

دانلود رایگان pdf کتاب مودراها (یوگا با انگشتان دست)

مودراها

این کتاب یک روش یوگا درمانی عملی را به شما و عزیزانتان که شاید بستری باشند معرفی میکند. روشی که برای بهبود ناراحتیهای کوچک و بزرگ یا حداقل برای قابل تحمل تر کردن آنها مفید است.

اغلب بیماریها چه بیماریهای بدنی، چه بیماریهای ذهنی-روانی از فقدان آرامش درونی و بیرونی یا تنش بیش از حد یا غصه زیاد ناشی میشوند. نویسنده نا آرامی درونی و بیرونی را میشناسد و با کمک مودراها، راهکارهایی در برابر آن پیشنهاد میکند که به سلامت و بهبودی بدنی و ذهنی-روانی می انجامد. به کارگیری مودراها بسیار جالب و لذتبخش است، زیرا انجام مودراها وسایل کمی لازم دارد و تقریبا همیشه و همه جا میتوان مودراها را تمرین کرد.

مودراها چیست

کلمه مودرا در زبان سانسکریت از ریشه مود (mud) می باشد و به معنی حال خوش ، خوشحالی و سرور است . بنابر اين مودرا ، تمرينات سرور آور يا لذت بخش معنی می گردد . معنای دیگر کلمه مودرا ، حالات ، اشاره ، فداکاری و . . . بوده و در حکمت های علمي ـ عملي و شاخه های نظری یوگا به معنای جریان پرانیک است . مودرا ها حرکات ظریفی هستند که سطح آگاهی و هوشیاری را توسعه می دهند و باعث می شوند که تمرکز فکر در کاری که مشغول انجام آن هستیم ، افزايش يابد . از مودرا به مفهوم مهر و موم کردن فکر و ذهن جهت کسب رازهای پنهان نیز ياد شده است.

بکار بستن “مودرا ها” فکر را قفل کرده و در واقع به فکر اجازه نمی دهد که از طریق اعضای حسی به سمت خارج و محسوسات کشیده شود ، بلکه فکر را به درون رجعت داده و آن را در قلب ، ثابت نگه می دارد . مبدأ پیدایش مودراها دقيقاً مشخص نیست . بررسی هاي انجام شده ، نشانگر آنست که مودراها مخصوص به منطقه اي خاص نبوده و در تمام دنيا وجود داشته است ، اما در برخی از مناطق کره زمین بیشتر مورد توجه بوده است . مثلاً در هندوستان مودرا ها جزء ثابت تمام اعمال مذهبی و آداب روزمره مانند سلام کردن ، ادای احترام و . . . محسوب می گردد . بکارگيري مودراها همچنین در رقص های هندی نيز کاملاً مشخص و شناخته شده می باشد . برخی از نقش و نگارها و پیکره های بجا مانده در مشرق زمین ، قدمت مودراها را به قرن هاي اول و دوم قبل از میلاد مسيح می رساند.

کتاب مودراها نوشته گرترود هیرشی ترجمه دکتر فاطمه شاداب

برای دانلود رایگان اینجا را کلیک کنید

بازدیدها: 51

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.