رفتن به نوشته‌ها

دانلود مقاله دیودها

دانلود مقاله دیودها

 

دانلود مقاله دیودها با فرمت ورد ودر 15 صفحه قابل ویرایش

فهرست

 

مقدمه 1

ولتاژ معکوس 1

دسته بندی دیودها 2

اختراع دیود پلاستیکی 2

دید کلی 4

انواع دیودهای پیوندی 5

دیودهای نوگسل 5

وراکتور 6

فوتودیودهادیودهای شاتکی 6

دیودهای زنر 7

کاربردها 7

دیود نوری 9

دیدکلی 9

ولتاژ و جریان در یک پیوند نور تابیده 10

باتریهای خورشیدی 10

آشکارسازهای نوری 11

نحوه کنترل پهنای ناحیه تهی 12

نویز و پهنای باند آشکارسازهای نوری 12

کاربرد دیود نوری 13

دیود تونلی 13

عملکرد دیود تونلی 14

دیود تونلی تحت گرایش معکوس 14

دیود تونلی تحت گرایش مستقیم 14

مقاومت فعال 15

کاربردهای مداری 15

مقدمه

دیودهاجریان الکتریکی را در یک جهت از خود عبور می‌‌دهند و در جهت دیگر در مقابل عبور جریان از خود مقاومت بالایی نشان می‌‌دهند. این خاصیت آنها باعث شده بود تا در سالهای اولیه ساخت این وسیله الکترونیکی ، به آن دریچه یا Valve هم اطلاق شود. از لحاظ الکتریکی یک دیود هنگامی عبور جریان را از خود ممکن می‌‌سازد که شما با برقرار کردن ولتاژ در جهت درست (+ به آند و – به کاتد) آنرا آماده کار کنید. مقدار ولتاژی کهباعث می‌شود تا دیود شروع به هدایت جریان الکتریکی نماید ولتاژ آستانه یا (forward voltage drop) نامیده می‌شود که چیزی حدود 0.6 تا 0.6 ولت می‌‌باشد.

 

ولتاژ معکوس

هنگامی که شما ولتاژ معکوس به دیود متصل می‌‌کنید (+ به کاتدو – به آند) جریانی از دیود عبور نمی‌کند، مگر جریان بسیار کمی که به جریان نشتی یا Leakage معرف است که در حدود چند µA یا حتی کمتر می‌‌باشد. این مقدار جریان معمولآدر اغلب مدارهای الکترونیکی قابل صرفنظر کردن بوده و تأثیر در رفتار سایر المانهایمدار نمی‌گذارد. اما نکته مهم آنکه تمام دیودها یک آستانه برای حداکثر ولتاژ معکوسدارند که اگر ولتاژ معکوس بیش از آن شود دیود می‌‌سوزد و جریان را در جهت معکوس همعبور می‌‌دهد. به این ولتاژ آستانه شکست یا Breakdownگفته می‌شود.

 

دسته بندی دیودها

در دسته بندی اصلی ، دیودها را به سه قسمت اصلی تقسیممی‌‌کنند،دیودهای سیگنال (Signal) که برای آشکار سازیدر رادیو بکار می‌‌روند و جریانی در حد میلی آمپر از خود عبور می‌‌دهند،دیودهای یکسو کننده (Rectifiers) که براییکسو سازی جریانهای متناوب بکار برده می‌‌شوند و توانایی عبور جریانهای زیاد رادارند و بالاخرهدیودهای زنر (Zener) که برای تثبیت ولتاژ ازآنها استفاده می‌شود.

اختراع دیود پلاستیکی (plastic diode)

محققان فیزیک دانشگاه اوهایو (Ohio State University) توانستند دیود تونل پلیمری اختراع کنند. این قطعه الکترونیکی منجر به ساخت نسل آینده حافظه‌های پلاستیکی کامپیوتری و چیپهای مدارات منطقی خواهد شد. این قطعات کم مصرف و انعطاف پذیر خواهند بود. ایده اصلی از سال 2003 که یک دانشجوی کارشناسی دانشگاه اوهایو ، سیتا اسار ، شروع به طراحی سلول خورشیدی پلاستیکی نمود بوجود آمد. تیم پژوهشی توسط پاول برگر (Paul Berger) ، پروفسور الکترونیک و مهندسی کامپیوتر و همچنین پروفسور فیزیک دانشگاه اوهایو رهبری می‌شود.

دیود پیوندی آنچه به اینجا پیوند دارد… دیود دیود نوری ترانزیستور پیوندی دوقطبی

علوم طبیعت > فیزیک > فیزیک جامد و الکترونیک > فیزیک الکترونیک

(cached)

 

——————————————————————————–

 

از پیوند دو نوع نیم رسانای n و p یک قطعه الکترونیکی به نام دیود بوجود می‌آید که در انواع مختلفی در سیستمهای مخابرات نوری ، نمایشگرهای دیجیتالی ، باتری‌های خورشیدی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

دید کلی

دیود یک قطعه ‌الکترونیکی است که ‌از به هم چسباندن دو نوع ماده n و p (هر دو از یک جنس ، سیلیسیم یا ژرمانیم) ساخته می‌شود. چون دیود یک قطعه دو پایانه ‌است، اعمال ولتاژ در دو سر پایانه‌هایش سه حالت را پیش می‌آورد.

 

 

 

•دیود بی بایاس یا بدون تغذیه که ولتاژ دو سر دیود برابر صفر است و جریان خالص بار در هر جهت برابر صفر است.

 


جهت کپی مطلب از ctrl+A استفاده نمایید نماید

بازدیدها: 0

منتشر شده در فایل و محصولات دانلودی

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *