رفتن به نوشته‌ها

دانلود مقاله پارافین با فرمت ورد ودر13 صفحه قابل ویرایش

دانلود مقاله پارافین

 

دانلود مقاله پارافین با فرمت ورد ودر13 صفحه قابل ویرایش

قسمتی از متن مقاله

پارافین(Paraffin)

یک ترکیب هیدروکربنی سیر شده است که در آن تمامی اتمهای کربن موجود در مولکول با پیوندهای ساده به یکدیگر متصل‌اند و پارافین‌ها یا هیدروکربنهای پارافینی را آلکان نیز می‌گویند. به عبارت دیگر ، مشخصه هیدروکربنهای پارافینی ، اتصال اتمهای کربن بوسیله پیوندهای ساده است. سایر پیوندها نیز با اتمهای هیدروژن سیر شده اند . اولين نوع عمده نفت خام، پارافين ها هستند كه آلکان (alkanes) نيز ناميده مي شوند. فرمول كلي پارافين ها CnH2n+2 مي باشد. ساده ترين و سبك ترين مولكول سري پارافين ها ، متان با فرمول CH4 است. پارافين هاي با كمتر از پنج اتم كربن ، در فشار و حرارت عادي به شكل گازي هستند. علاوه بر متان ، ديگر پارافين هاي گازي عبارتند از اتان ، پروپان و بوتان. براي سادگي اينها گاهي اوقات C1 تا C4 نيز ناميده مي شوند. از C5 تاC15 پارافين ها در حرارت و فشار عادي مايع هستند. هيدروكربن هاي با بيشتر از 15 اتم كربن (C15 ) ، به شدت گرانرو يا ويسكوز هستند و حالت واكس هاي جامد را به خود مي گيرند. انواع پارافين ها تا C40 و بالاتر از آن مشاهده مي شوند . پارافین واکس به عنوان یک محصول جانبی در پالایشگاههای تولید روغن به دست می آید و بسته به نوع برش نفتی روغن پالایش شده دارای گریدهای مختلفی می باشد. از جمله خواص بارز پارافین واکس مقاومت بالای آن در مقابل آب و بخار بوده که همین خصوصیت باعث گردیده تا به عنوان پوششهای محافظ روی کاغذ نیز مورد استفاده قرار گیرد. پارافین واکس در مقابل بسیاری از اسیدها و قلیاها مقاوم بوده و پوشش مناسبی به عنوان محافظ خوردگی بشکه ها و مخازن صنعتی می باشد. علاوه بر این بدلیل دارا بودن خواص قابل توجهی به عنوان عایق الکتریکی دارای کاربردهای فراوانی بوده و در صنایع مختلف از جمله نساجی نیز مورد مصرف می باشد.

موارد کاربرد :

· شمع سازی

· تولید پارچه و کاغذهای صنعتی ضد آب

· واکس های صنعتی

· مرکب های جامد کاغذ کپی

· کبریت سازی

· پایه محصولات روانکاری و وازلین

بزرگترین تقاضا برای پارافین‌های نرمال ، تولید شوینده‌های فروپاشی پذیر به روش زیستی (biodegradable ) است. این پارافین‌ها بعنوان خوراک صنایع پتروشیمی استفاده می‌شوند.

سیکلو پارافین یا نفتن

هیدروکربنهای سیکلو پارافینی‌ که تمام پیوندهای آزاد اتمهای کربن آنها با هیدروژن ، سیر شده‌اند ، نفتن نامیده می‌شوند . در نفت خام انواع بسیاری از نفتن‌‌ها وجود دارد . ولی بجز در مورد ترکیبهای دارای جرم مولکولی اندک ، نظیر سیکلو پنتان و سیکلو هگزان ، معمولا بصورت ترکیبهای جداگانه تفکیک نمی‌شوند . طبقه بندی آنها با توجه به گستره نقاط جوش صورت می‌گیرد و خواص آنها به کمک عوامل همبستگی نظیر عامل Kw یا CI تعیین می‌شود.

پارافین مایع :

این محصول بر اساس استانداردهای BP وUSP تولید شده و به علت خلوص و پایداری بالا در صنایع مختلف مصرف دارد . درجه A : دارویی ، درجه B : بهداشتی و درجه C : صنعتی

موارد مصرف :

روغن مو ، کرم پاک کننده ، عامل ضد گرد و غبار ، روغن کاری صنایع نساجی ، روکش تخم مرغ و میوه های تازه. این محصول با مشخصه بدون بو ، بدون رنگ و بدون مزه قابل حل در حلالهای طبیعی و نامحلول در آب و الکل است و به همین علت بصورت گسترده در صنایع مصرف دارد.

ماده اولیه برای تولید پارافین جامد ، اسلک وکس (Slack Wax) می باشد و پارافین جامد معمولا برحسب میزان چربی (Oil Content) به صوت زیر تقسیم بندی می گردد :

  • پارافین جامد کریستال و میکرو کریستال
  • پارافین جامد 0.5 تا 1 درصد چربی
  • پارافین جامد 1 تا 3 درصد چربی
  • پارافین جامد 3 تا 5 درصد چربی
  • پارافین جامد 5 تا 7 درصد چربی
  • و …

هرچه رنگ پارافین سفید و شفاف تر باشد از کیفیت بالاتری برخوردار است . عمده مصرف این محصول در صنایع شمع سازی ، مواد غذایی ، چرم سازی و دیگر صنایع می باشد.
پارافین جامد صادرات گسترده ای به کشورهای آسیای میانه و آفریقایی دارد.

پارافین جامد ماکروکریستال یا سبک : این نوع پارافین جامد کمتر شناخته شده است و در بازار به نام پارافین کریستال مشهور است. این پارافین نیز می تواند بر اساس سفارش مشتریان محترم درصد روغن متفاوتی داشته باشد. ماده اصلی این نوع پارافین اسلک واکس سبک است و پارافین استحصالی به وسیله عرق گیری (Sweating) به دست می آید.
پارافین جامد میکروکریستال یا سنگین : بیش از 90 درصد پارافین های جامد بازار از نوع سنگین و میکرو است که می تواند بر اساس سفارش مشتریان محترم درصد روغن متفاوتی داشته باشد. ماده اصلی این نوع پارافین اسلک واکس سنگین است که پارافین استحصالی در اثر فشار (Pressing) صفحات فولادی بر اسلک واکس های کیسه شده در دمای معینی بدست می آید.

پارافین صنعتی

فرایند تولیدی پارافین صنعتی ممکن است به یکی از روشهای ذیل باشد :

الف- فرایند اسیدی : در این روش اسلاک واکس بعد از ذوب مجدد و داخل کردن اسید بدون حلال بطور سرد توسط سانتریفوژ عمل جداسازی پارافین ناخالص صورت می گیرد. بعد از این عمل محصول را خشک نموده و با اسید سولفوریک تصفیه می نمایند. برای زدودن نا خالصی ها توسط خاک نیز تصفیه نهایی انجام شده و پس از فیلتراسیون قالب گیری و بالاخره بسته بندی می شوند.

ب- فرایند تعریق : در این روش اسلاک واکس بعد از قالب گیری اولیه و روغن گیری به روش تعریق و تصفیه با اسید سولفوریک عملیات بعدی به روش همان فرایند اسیدی ( از مرحله تصفیه به بعد انجام ) ادامه می یابد.

پارافين كلره

به گروهي از مواد شيميايي با ارزش اطلاق مي شود كه در صنايع پليمر به ويژه در PVC به عنوان نرم كننده Plasticize ، به تاخير اندازنده اشتعال (Flameretardant ) براي پلاستيك ها و لاستيك ها ، بعنوان كاهش دهنده نقطه ريزش( Pour Point depressant ) در رنگها و نيز ماده افزودني براي روغن موتور فشار بالا (Extreme pressure additive ) ، كاربرد وسيعي دارد و سالانه صدها هزار تن از اين ماده در دنيا توليد و به مصرف مي رسد. در داخل كشور پارافين كلره 52 درصدي به عنوان يكي از گريدهاي پر مصرف به تنهايي و يا در كنار DOP در صنايع كابل سازي ، چرم مصنوعي ، كف پوش و … به عنوان نرم كننده كاربرد فراوان دارد.

تولید پارافین‌های نرمال در پالایشگاه

پارافین‌های نرمال به روش جذب فاز بخار برشهای نفتی بر روی غربالهای مولکولی با میانگین تخلخل 5 آنگستروم بدست می‌آیند. جذب در فاز بخار در فشارهای پنج تا ده psig ( سی و پنج تا شصت و نه KPa ) و در دمای 300 تا 350 درجه سانتی‌گراد یا 575 تا 650 درجه فارنهایت انجام می‌شود. از آمونیاک برای جذب پارافین‌های نرمال استفاده می‌شود.

عملیات نیمه مداوم با استفاده از دو بستر غربال مولکولی پنج آنگستروم این امکان را می‌دهد که یک بستر برای جذب بکار گرفته شود و بستر دیگر در حال واجذب باشد. غربال مولکول بتدریج ظرفیت خود را بدلیل آلودگی با فراورده های بسیاری از دست می‌دهد که آنگاه با احتراق کنترل شده هیدروکربنهای سنگین احیا می‌شود. معمولا احیا پس از 12 ماه فعالیت غربال مولکولی انجام می‌پذیرد.

 


جهت کپی مطلب از ctrl+A استفاده نمایید نماید

بازدیدها: 0

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *