رفتن به نوشته‌ها

دانلود پاورپوینت بیماری های محیطی و تغذیه ای

دانلود پاورپوینت بیماری های محیطی و تغذیه ای

 

دانلود پاورپوینت بیماری های محیطی و تغذیه ای با فرمت pptودر 123 اسلاید قابل ویرایش

قسمتی از متن پاورپوینت 

بیماری های محیطی

 

بیماری های محیطی شامل ضایعات و بیماری هایی است که در اثر آسیب شیمیایی و فیزیکی و اختلالات تغذیه ای بوجود می آیند و بسیار شایع هستند.آسیب های شغلی نیز در این گروه جای می گیرند به طوری که 1/1 میلیون نفر در سال در اثر آسیب های شغلی می میرند که از مجموع کشته شدگان در تصادفات جاده ای و جنگ ها بیشتر می باشد.

آلودگی محیط زیست:

آلودگی آب و غذا توسط سموم نباتی و فضولات صنعتی رو به افزایش است. آلودگی هوا نیز در اثر فرآورده های موجود در دود اگزوز خودروها و فضولات صنعتی در بسیاری از کشورها وجود دارد.

آلاینده (pollutant)عاملی در محیط زیست است که می تواند در کسانی که در معرض آن قرار می گیرند ایجاد بیماری کنند.

 

آلودگی هوا Air pollutation

 

در هوا معمولاً آلاینده هایی وجود دارد که می توانند ایجاد بیماری کنند . از جمله بسیاری از میکروارگانیزمهای موجود در هوا آب و غذا را آلوده می کنند و باعث مرتالیته و موربیدیته قابل توجه می شوند.همچنین آلاینده های شیمیایی در کشورهای صنعتی مشکل ساز هستند .

آلاینده های هوا را به دو گروه هوای درونی In door و هوای بیرونی out door تقسیم می کنند.

آلودگی هوای بیرونی:

در کشورهای صنعتی ترکیبی از گازها و ذرات آلاینده باعث آلودگی هوا می شوند و در شهر هایی که تراکم مراکز صنعتی در آنها زیاد است آلودگی نیز شدیدتر می باشد.

آژانس محافظت از محیط زیست(EPA)در امریکا حد بالای مجاز آلودگی در مورد چند آلاینده را اعلام کرده است و منشاء آنها و عوارض آنها را نیز بیان نموده است. این مواد عبارتند از :

OZONE یا O3:از واکنش بین اکسیژن و اکسید نیتروژن ،گوگرد و هیدروکربنها بوجود می آید. ماده فعالی است و لیپیدهای غیر اشباع را اکسید می کنند و باعث آزاد شدن واسطه های شیمیایی گشته که راههای هوایی را درگیر می کند.

دی اکسید نیتروژن :در فسیل زغال و بنزین و چوب وجود دارد. در ترشحات راههای هوایی حل شده و ایجاد اسیدهای نیترو و نیتریک می کند که منجر به آسیب اپی تلیال راههای تنفسی می گردد.

دی اکسید گوگرد: منشاء آن مشابه دی اکسید نیتروژن می باشد و با تولید اسید و سولفیت و بی سولفیت منجر به آسیب اپیتلیوم تنفسی می گردد.

منواکسید کربن: از سوختن ناقص بنزین،نفت،چوب و گاز طبیعی ایجاد می شود. جایگزین اکسی هموگلوبین می شود و ایجاد آسفکسی می کند.

سرب: بعداً به طور مفصل توضیح داده می شود.

ذرات کوچکتر از µm 10 در هوا صرف نظر از ترکیب آنها می توانند مشکل ساز باشند. ذرات بزرگتر در قسمت بالای راههای هوایی با مکانیسم موکوسیلیاری پاکسازی می شوند و ذرات کوچکتر به قسمت انتهایی راههای هوایی می رسند و در آنجا فاگوسیته می گردند (نوتروفیل،ماکروفاژ)سپس واسطه های شیمیایی مثل MIP-1α آزاد می گردند و واکنش التهابی را آغاز می کنند.

ترکیب چند ماده آلاینده ، اثر تجمعی داشته و شروع آسیب و آماس را تسهیل می کند. ازن به تنهایی در مقادیر کم ممکن است قابل تحمل باشد ولی وقتی با سایر آلاینده ها همراه شود عمل ریه ها را مختل می کند.

بیشترین اثر آلاینده ها روی ریه ها می باشد ولی ارگانهای دیگر هم می توانند گرفتار شوند مثل درگیری مغز و مغز استخوان در اثر سرب . در ریه ها التهاب حاد و مزمن ،آمفیزم ،آسم،پنوموکونیوزو نئوپلازی ایجاد می شود.

آلودگی هوای درونی:

 

شایعترین آلاینده هوای خانه ها دود سیگار و تنباکو می باشد. منواکسید کربن و دی اکسید نیتروژن و آسبستوز از آلاینده های دیگر می باشند.

دود چوب حاوی اکسید کربن و نیتروژن می باشد که محرک است ولی می تواند زمینه ساز عفونت ریه شود .همچنین با تولید هیدروکربنهای پلی سیکلیک اثر کارسینوژن دارد.

Radon یک گاز رادیواکتیو است و از اورانیوم مشتق می شود. مقادیر بسیار کمی از آن در هوای خانه ها وجود دارد بخصوص آنهایی که در نزدیکی مراکز دفع ضایعات هسته ای زندگی می کنند.

Bioaerosols شامل میکرو ارگانیسم های عامل عفونت و آنهایی که کمتر خطرساز می باشند مثل mite و قارچها است که می توانند ایجاد رینیت ،تحریکات چشم و حتی آسم کنند .

تماس با مواد صنعتی(Industerial Exposures):

 

بسیار متنوع هستند و طیف بیماری هایی هم که ایجاد می کنند وسیع می باشد.مثل تحریک مخاط ها توسط بخار فرمالدئید یا آمونیوم تا سرطان ریه در اثر آسبستوز،نیکل،آرسنیک و کرومیوم،و لوسمی در اثر تماس طولانی با بنزن و اورانیوم.

تماس با مواد صنعتی(Industerial Exposures):

 

بسیار متنوع هستند و طیف بیماری هایی هم که ایجاد می کنند وسیع می باشد.مثل تحریک مخاط ها توسط بخار فرمالدئید یا آمونیوم تا سرطان ریه در اثر آسبستوز،نیکل،آرسنیک و کرومیوم،و لوسمی در اثر تماس طولانی با بنزن و اورانیوم.

 

 


جهت کپی مطلب از ctrl+A استفاده نمایید نماید

بازدیدها: 2

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *