رفتن به نوشته‌ها

دانلود پاورپوینت تاثیر ارتفاع بر فعالیت های ورزشی

دانلود پاورپوینت تاثیر ارتفاع بر فعالیت های ورزشی

 

دانلود پاورپوینت تاثیر ارتفاع بر فعالیت های ورزشی با فرمت ppt ودر16 اسلاید قابل ویرایش

قسمتی از متن پاورپوینت

ویژگی های ارتفاع

فشار جو در سطح دریا برابر با mmHg760و در قله كوه اورست حدود mmHg 250 مي باشد. فشار هوا در روي زمين ثابت نيست. براي مثال: ميانگين فشار جو در كوه اورست، در دي ماه 243 ميليمتر جيوه در خرداد و تيرماه تقريبا برابر با 255 ميليمتر جيوه است. اگر چه فشار جو متفاوت است ، اما در صد گازهاي تنفسي موجود در هوا، از سطح دريا تا ارتفاعات بالا تغيير نمي كند. در هر ارتفاعي هوا شامل: 93/20 درصد اكسيژن، 03/0 در صد دي اكسيد كربن و 04/79 درصد نيتروژن است . فقط فشارهاي سهمي تغيير مي كنند. تغيير در فشار سهمي اكسيژن اثر مهمي بر شيب فشار سهمي بين خون و بافتهاي بدنمي گذارد

vبا افزايش ارتفاع ، دماي هوا به ازای هر 150 متر 1 درجه سانتیگراد كاهش مي يابد.

 

vبه علت سردی هوا در ارتفاع، رطوبت مطلق کمتر است. هواي خشك تر مي تواند منجر به از دست دادن آب بدن از طريق افزايش دفع نا محسوس آب شود و تبخير آب از طريق عرق ريزي به هنگام فعاليت را افزايش دهد.

 

vشدت تابش خورشيد به دليل نازک تر بودن و خشک تر بودن جو در ارتفاع افزايش مي يابد .

تغییرات حداکثر اکسیژن مصرفی در ارتفاع

کاهش فشار سهمی اکسیژنجو(کمتر از 120mmHg) با افزایش ارتفاع(بالاتر از 1600 متر) موجب کاهش vo2maxمی شود. در ارتفاعات پائين تر از 1600 متر به نظر مي رسد ارتفاع اثر كمي بر Vo2maxو عملكرد استقامتي دارد . ولي بالاتراز 1600 متر Vo2 max تقريبا 11 درصد براي هر 1000 متر افزايش ارتفاع كاهش مي يابد .

پاسخهاي قلبي ـ عروقي در ارتفاع

حجم پلاسماي فرد بلافاصله بعد از رسيدن به ارتفاع شروع به كاهش مي كند؛ و در پايان چند هفته اول به صورت فلات در مي آيد . پيامد كاهش پلاسما، افزايش گلبول هاي قرمز درهر واحد خون است.

 

انجام فعالتهاي استاندارد زير بيشينه در چند ساعت اول اقامت در ارتفاع باعث افزايش ضربان قلب و كاهش حجم ضربه اي(به علت كاهش حجم پلاسما) مي شود.

 

برون ده قلبيبعد از 10 روز اقامت در ارتفاع به هنگام يك وهله فعاليت معين پايين تر از زمان اقامت در سطح دريا و پيش از وقوع اين سازگاريها نسبت به ارتفاع است، که علت آن افزايش اختلاف اكسيژن سرخرگي– سیاهرگي است.

سازگاريهاي متابوليك در ارتفاع

به دلیل محدودیت اکسیژن در ارتفاع، تولید انرژی در یک کارزیر بیشینه بصورت بی هوازی انجام می شود، اما سطح اسید لاکتیک در یک کاربیشینه کمتر است.

 


جهت کپی مطلب از ctrl+A استفاده نمایید نماید

بازدیدها: 0

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *