رفتن به نوشته‌ها

دانلود پاورپوینت عدد اكتان

دانلود پاورپوینت عدد اكتان

 

دانلود پاورپوینت عدد اكتان با فرمت ppt ودر13 اسلاید قابل ویرایش

قسمتی از متن پاورپوینت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید 1 :

تعريف عدد اكتان

عدد اكتان مقياسي است براي نشان دادن مقاومت بنزين و يا ديگر سوخت ها در مقابل گرما ، فشار و شروع احتراق خود به خود(بدون جرقه)

عدد اكتان بنزين:

عدد اكتان بنزين عبارت است ازدرصد ايزو اكتان در نرمال هپتان كه داراي خاصيت ضد كوبشي برابر با بنزين مورد آزمايش در شرايط آزمون استاندارد باشد. به زبان ساده ترهرچه عدد اكتان يك سوخت بيشتر باشد آن سوخت در مقابل پديده احتراق مخرب فشار و گرمامقاوم تر است.

اسلاید 2 :

عدد اكتان مشخص كننده چيست؟

عدد اكتان مشخص ميكند كه سوخت تا چه ميزان توانايي متراكم شدن قبل از احتراق خودبه خودي را داراست.

اسلاید 3 :

اين عدد از كجا بدست مي آيد؟

زمانی که نفت خام در پالایشگاهها تصفیه میشود،زنجیره های هیدروکربن با طول های متفاوت بدست می آید و این زنجیره های جدا از هم با ترکیب شدن با یکدیگر سوختهای متفاوتی چون ینزین،گازوئیل،نفت سفید و… را حاصل مینماید.

 

هپتان دارای خاصیت متراکم شدن بسیار ضعیفی است و در مقابل اکتان قابلیت متراکم شدن بسیار بالایی دارد.پس اگر بنزینی دارای مقادیر بسیار بالایی از اکتان یا همان ایزو اکتان باشد،بنزین بسیار خوبی از نظر مقاومت در برابر خود سوزی محسوب میشود.

 

اسلاید 4 :

در جریان جنگ جهانی اول توماس میجلی کشف نمود که با افزودن (تترا اتیل سرب)که یک اورگانو متالیک محسوب میشود به مخلوط بنزین ،نسبت اکتان آن را تا حد بسیاری افزایش خواهد یافت و میتوان بنزینی با فراوری ارزان قیمت (شبکه هیدروکربنهای با فراوری ساده تر)را ،با افزودن این ماده ، به بنزینی با اکتان بالا تبدیل نمود. از طرف دیگر این ماده باعث روانکاری سوپاپها نیز میشد، استفاده از این ماده در بنزین تا سالیان دراز ادامه یافت،تا اینکه متوجه شدند سرب ضررهای زیست محیطی بسیاری پدید می آورد و باید از بنزین حذف گردد،بنابراین حذف سرب به تدریج در کشورهای پیشرفته با جایگزین نمودن ماده ای به نام MTBEکه مخفف methyl teriary-butyl ether است ،به جای تترا اتیل سرب آغاز شد.

اسلاید 5 :

عدد اکتان را به چند روش می توان بدست آورد؟

.1روش تحقیقی

.2روش موتوری

تفاوت این دو روش در شرایط و پارامتر های آزمایش بر روی بنزین مورد نظر می باشد ، در جدول زیر برخی پارامتر های در نظر گرفته شده برای هر یک از این دو روش آزمایش را می بینید.

اسلاید 6 :

عوامل موثر بر بالا و پایین رفتن اکتان بنزین:

vتاثیر دما

vارتفاع از سطح دریا

vمیزان رطوبت

vتنظیم دلکو

اسلاید 7 :

1- ارتفاع از سطح دریا: هرچه ارتفاع از سطح دریا بالاتر باشد سوخت دیرتر دچار خودسوزی شده که مثل این است که عدد اکتان بنزین بالاتر است.

2- میزان رطوبت و دمای هوا : هرچقدر میزان رطوبت هوا اضافه شود عدد اکتان MON زیادتر می‌شود. همچنین هر چقدر که دمای هوا کاهش پیدا کند دوباره شاهد افزایش عدد اکتان هستیم.

3-از دیگر موارد موثر در عدد اکتان می‌توان به مواردی چون نسبت تراکم موتور میزان کارکرد موتور، دمای موتور، نسبت بنزین و هوا در خودروهای بدون ECU که قابلیت تنظیم اتوماتیک نسبت استوکیومتری را ندارند و مواردی از این دست، اشاره نمود. البته خودروهای مجهز به ECU چون می‌توانند نسبت هوا و سوخت را اندازه بگیرند و سوخت متناسب با دور موتور دمای هوا غلظت اکسیژن را وارد موتور کنند کمتر دچار عامل سوم می‌شوند که از آن به عنوان نسبت استوکیومتری نیز نام میبرند.

اسلاید 8 :

چند نکته مهم:

در خودروهای با تکنولوژی جدید هیچ گاه باک خودرو را تا انتها پر نکنید چرا که تا آخر پر شدن باک باعث آسیب رسیدن به خودرو می شود.

از خالی شدن باک تا انتها خودداری کنید جرا که این کار هم باعث ورود آشغال های کف باک به درون سیستم سوخت رسانی شده و در برخی خودرو ها باعث گرم شدن بیش از حد پمپ بنزین میشود.

سعی کنید بیشتر از پمپ بنزین های دولتی و داخل شهر استفاده نمایید.

 

 


جهت کپی مطلب از ctrl+A استفاده نمایید نماید

بازدیدها: 0

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *