فروش فایل,کسب درآمد فروش فایل

دانلود پاورپوینت قلعه خشتی مورچه خورت وکاروانسرای شاه مادر

پاورپوینت قلعه خشتی مورچه خورت وکاروانسرای شاه مادر

قسمتی از متن پاورپوینت

معرفی موقعیت جغرافیائی قلعه مورچه خورت وکاروانسرای شاه مادر:

مورچه خورت وکاروانسرای شاه مادریکی از قدیمی ترین مناطق تاریخی شمال استان اصفهان است که قدمت آن به قبل از قرن چهارم میلادی بر میگردد.. روستای مورچه خورت در ۵۴ کیلومتری شمال غرب اصفهان و در کنار راه اصلی اصفهان – تهران قرار دارد. این منطقه جزو بخش شاهین شهر و میمه به مرکزیت شاهین شهر است

طول جغرافیایی قلعه مورچه خورت و کاروانسرای شاه مادر ۵۱/۲۹درجه و عرض ۳۳/۰۶درجه است. بخش میمه با ارتفاع ۱۶۷۰متر از سطح دریا قرارگرفته ودارای آب و هوایی معتدل و خشک دارد و کوه خال سفید در ۴ کیلومتری شمال غربی وهمچنین کوه پیرزه در ۶ کیلومتری غرب روستای مورچه خورت قرار دارد.

این بنا پس از ارگ بم بزرگترین و کاملترین بنای خشنی است با مساحت ۳۳۰۰۰ متر مربع، در هر ضلع این بنا سه برج دیده بانی قرار دارد که جمعاً هشت برج در چهار ضلع بنا واقع است. در داخل این مجموعه حمام ، مسجد ، امامزاده ، خانه های اربابی بزرگ ، راسته بازار و . . . وجود دارد. مورچه خورت تا زمان صفویه و قاجار مرکز حیات وحش اصفهان و دارای حیواناتی چون آهو،گَوَزن، کَرکَس، بز کوهی ، قوچ و . . . بوده است.

امام زاده قاسم وآتشکده زرتشتیان قلعه مورچه خورت :این منطقه به صورت دشت مسطحی در مجاورت کویر قرار دارد و دارای آب‌وهوایی نیمه‌صحرایی گرم و خشک در تابستان و سرد و خشک در زمستان می‌باشد. وجود طبقات نمکی و شدت تبخیر موجب شوری آب‌ها شده و از طرف شرق بیم پیشروی کویر اردستان به قسمت اعظم این بخش وجود دارد. چنان‌چه بعضی از روستاهای اطراف به علت کم آبی و خشک شدن قنات‌ها خالی از سکنه گردیده و تپه‌های ماسه‌ای متحرک آبادی‌ها را احاطه کرده که اگر توجه‌ای از نظر تامین آب زراعی و آشامیدنی توسعه مرتع و درختکاری و ایجاد فضای سبز برای مبارزه با گسترش کویر به عمل نیاید مختصر زمین‌های زراعی فعلی نیز بایر خواهد شد.

برای دانلود رایگان اینجا را کلیک کنید

درباره‌ی g74RdbLsQ3

حتما ببینید

دانلود رایگان دانلود تقویم نجومی سال ۱۴۰۰

دانلود تقویم نجومی سال ۱۴۰۰ دانلود تقویم نجومی سال ۱۴۰۰ برای دانلود رایگان اینجا را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر ثابت