رفتن به نوشته‌ها

دانلود پاورپوینت مروری بر بیماری بروسلوزو واکسن سویه rb51

دانلود پاورپوینت مروری بر بیماری بروسلوزو واکسن سویه rb51

 

دانلود پاورپوینت مروری بر بیماری بروسلوزو واکسن سویه rb51 با فرمتppt ودر 27 اسلاید قابل ویرایش

قسمتی از متن پاورپوینت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید 1 :

نامهای دیگر

تب مواج

تب مالت

تب مدیترانه

سقط جنین مسری یا سقط جنین واگیر گاوان

 

اسلاید 2 :

سبب شناسی

این بیماری از بیماریهای مشترک بین انسان و دام است.

عامل بیماری باکتریهای خانواده بروسلا Brucellaمی باشند.

بروسلاملی تنسیس (در گوسفند و بز)BRUCELLA. mellita cis

بروسلا آبورتوس (در گاو) BRUCELLA.abortus

بروسلاسوئیس (در خوک)suis. BRUCELLA

اسلاید 3 :

علائم بیماری

انسان

عموماً دوره کمون بیماری یک تا 3 هفته طول می کشد، ولی ممکن است تا چند ماه نیز به طول انجامد. بیماری عمومی شبیه آنفولانزا با شروع ناگهانی و غافلگیر کننده که با تب مداوم، متناوب یا نا منظم همراه می باشد. در بروسلوز حاد، تب، لرز و عرق زیاد توام با دردهای عضلانی، بی قراری عمومی، ضعف، بی خوابی، سردرد، درد مفاصل، بی اشتهایی و یبوست تظاهر می کند. بیماری اثر زیادی بر سیستم عصبی داشته و به اشکال بی حوصلگی، عصبانیت و افسردگی متظاهر می شود. در بسیاری از بیماران هیپرتروفی غدد لنفاوی محیطی و بزرگ شدن طحال (اسپلنومگالی) و کبد (هپاتومگالی) و ندرتاً زردی اتفاق می افتد. طول دوره بیماری ممکن است از چند هفته یا ماه تا سال و در ارتباط با روشهای درمانی متفاوت باشد. در اشکال مزمن عوارضی جدی چون جراحات دریچه قلب، آندوکاردیت، آبسه های استخوانی، کبدی یا دیگر اعضاء، آنسفالیت، مننژیت، آرتریت چرکی، اسپوندلیت و غیره ممکن است ظاهر شود.

 

 

اسلاید 4 :

حیوانات

نشانی اصلی در تمامی حیوانات (به ویژه نشخوار کنندگان)، سقط جنین یا زایش زود رس است. دوره کمون متغیر بوده و نسبت معکوس با سیر تکاملی جنین دارد. هر چند آبستنی پیشرفته تر باشد، دوره کمون کوتاهتر است. عموماً سقط جنین در نیمه دوم دوره آبستنی اتفاق افتاده و غالباً با جفت ماندگی و بدنبال آن متریت همراه بوده که ممکن است به عقیمی منجر شود. خسارت حاصله از عفونت در نتیجه کوتاه شدن دوره شیرداری ناشی از سقط جنین و به تعویق افتادن باروری بعدی به میزان 20 تا 25 درصد تولید شیر تخمین زده می شود. به ویژه حیوانات نشخوار کننده به هنگام آبستنی بسیار حساس بوده، معمولاً آلوده و به سقط جنین دچار می شوند. احتمالاً عفونتهای مزمن سیستم ریتکولو-آندوتلیال، دستگاه تولید مثل، استخوان و دیگر نسوج اتفاق می افتد.

 

اسلاید 5 :

سقط جنین و آلودگیهای رحم(کوتیلودونهای رحم نکروتیک به رنگ زرد متمایل به خاکستری همراه با اکسودای قهوه ای)

اسلاید 6 :

جفت ماندگی و مشکلات دستگاه تناسلی بدنبال سقط جنین

اسلاید 7 :

افراد در معرض خطر

Eکشاورزان و دامپروران، دامپزشکان، دامداران، کارکنان کشتارگاه و بسته بندی گوشت و فراورده های حیوانی و صنایع تولید و تحویل شیر در معرض خطر ابتلای بیشتری هستند. دامپزشکانی که به درمان گاو اشتغال دارند بیش از سایر دامپزشکان در معرض خطر هستند(تماس نزدیک با گاو به خصوص هنگام زایمان).در ایران دو گونه بروسلاآبورتوس در گاو و بروسلا ملیتنسیس در گوسفند و بز شایع بوده که قابلیت انتقال متقاطع و انتقال به دیگر حیوانات را دارد.

 

 

اسلاید 8 :

پیشگیری و کنترل بیماری

واکسیناسیون دامها ،شناسایی کانونهای آلوده،رعایت بهداشت دردامداریها

تشخیص بیماری در حیوانات ،تست های منظم سالانه،معدوم کردن حیوانات ناقل

گزارش کردن بیماری در مناطق آلوده ومستند سازی

جلوگیری از تماس انسان با حیوان مبتلا یا حداقل رساندن آن

پاستوریزه کردن تمامی شیرها

روش تست وکشتار

اسلاید 9 :

روش تست و کشتار

ازآنجاییکه در این بیماری علایم بالینی خاصی در معاینه دام مشاهده نمی شود بایستی طبق برنامه ملی سازمان دامپزشکی کشور ،عملیات تست وکشتار انجام دهیم .

برای انجام این عملیات از سیاهگ دمی خونگیری میشود و سپس با آزمایشات سرولوژی بیماری تشخیص داده میشو د.

در موارد مثبت،دام به کشتارگاه ارجاع می شود.

اسلاید 10 :

نقش واکسیناسیون در مبا رزه بر علیه بیماری

در مبارزه عليه بروسلوز گاوي، واكسيناسيون نقشي اساسي دارد. تاكنون واكسن‌هاي متعددي از سويه‌هاي زنده يا كشته بروسلا آبورتوس، بروسلا ملي تنسيس و حتي بروسلا سوئيس جهت ايمن‌سازي گاو مورد استفاده قرار گرفته است. مهم‌ترين اين واكسن‌ها را واكسن زنده سويه 19 بروسلا آبورتوس، واكسن زنده و كشته سويه 20/45 بروسلا آبورتوس، واكسن زنده سويه موكوئيدي 104M بروسلا آبورتوس، واكسن كشته H38 بروسلا ملي تنسيس، واكسن زنده سويه Rev.1 بروسلا ملي تنسيس، واكسن زنده سويه S2 بروسلا سوئيس و واكسن زنده S.105 بروسلا سوئيس شامل مي‌گردند. از فراكسيون‌هاي آنتي‌ژني سويه‌هاي مختلف بروسلا با موفقيت نه چندان چشمگير نيز استفاده شده است

 

 

 


جهت کپی مطلب از ctrl+A استفاده نمایید نماید

بازدیدها: 0

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.