رفتن به نوشته‌ها

دانلود پاورپوینت کود سبز با فرمت ppt ودر 33 اسلاید قابل ویرایش

دانلود پاورپوینت کود سبز

 

دانلود پاورپوینت کود سبز با فرمت ppt ودر 33 اسلاید قابل ویرایش

قسمتی از متن پاورپوینت

مقدمه

تناوب زراعي و تنوع ژنتيكي از دير باز به عنوان اركان سيستمهاي توليد كشاورزي سنتي و موٿق به شمار مي آمده اند. در نيمه اول قرن بيستم ، تناوب زراعي مورد توجه بسيار قرار داشت و تا چند دهه پيش نيز پژوهشهاي مربوط به تناوب همچنان ادامه داشت با پايان گرٿتن جنگ جهاني دوم ، كودها ازته نسبتا ارزان قيمت به بازار معرٿي شدند و بدين ترتيب جاذبه اي اقتصادي موجب جايگزيني كودها با تناوب زارعي گرديد و تحقيقات و ترويج نيز بر همين مبنا متمركز شدند . اين امر تا بدين جا پيش رٿت كه امروزه بسياري از زارعين ، حاصلخيزي خاك را با ميزان مصرٿ كود برابر مي دانند .

قبل از معرفي كودهاي شيميايي ، استفاده از بقولات در تناوب براي بهبود حاصلخيزي خاك به عنوان يك شيوه مهم و رايج مديريتي به شمار مي آمد . به منظور اٿزايش ازت و در نتيجه بهبود حاصلخيزي خاك ، از دو نوع بقولات استٿاده مي شد : « بقولات يكساله دانه اي و بقولات علوٿه اي چند ساله به عنوان كود سبز ». آنچه كه اجراي تناوب زراعي را در حال حاضر پيچيده مي سازد وجود برخي عوامل اقتصادي است كه مزاياي بيولوژيك اين شيوه مديريتي را تحت الشعاع قرار مي دهند . يقينا هيچ كشاورزي رازي به جايگزين كردن محصول پر بازده خود مثل غلات با ديگر گياهان به نسبت كم بازده نيست . البته در نظامهایی که تناوب اجرا می شود در مقایسه با نظامهای تک کشتی حتی اگر کود ازت در آنها به اندازه کاٿی مصرٿ شده باشد ، عملکرد محصولات غالبا 10 تا 40 درصد بیشتر است .

حاصل خیزی پایدار خاک به موهوم قابل دسترس بودن دائمی عناصر غذایی برای گیاه است . حاصل خیزی پایدار هنگامی تحقق می یابد که تمامی عناصر غذایی جذب شده توسط گیاهان به خاک برگردد ؛ به طوری که این عناصر بتوانند مجدداً مورد استفاده این گیاهان قرار گیرند . در چنین وضعیتی است که چرخه عناصر غذایی شکل می گیرد . تفاوت اساسی نظامهای طبیعی و زراعی در آن است که در نظامهای زراعی مقدار نسبتاً زیادی از عناصر غذایی از طریق برداشت محصول از سیستم خارج می شود . بنابراین در صورت استفاده مداوم از نظامهای مذکور لازم است . که عناصر غذایی مصرف شده در انها به طریقی جایگزین شوند .در سیستمهای فعلی چرخة عناصر غذایی به طور کامل بسته نمی شوند ، زیرا این عناصر دائماً به چرخه یاد شده اضاٿه شده و یا از آن خارج می شوند . به حداقل رساندن تلفات عناصر غذایی در چرخه مذکور و تامین نهاده های ضروری برای گیاه رمز موفقیت حاصل خیزی خاک در نظامهای کشاورزی پایدار است .

 


جهت کپی مطلب از ctrl+A استفاده نمایید نماید

بازدیدها: 3

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آموزش طراحی سایت