رفتن به نوشته‌ها

دانلود رایگان کتاب آموزش ایکیدو همراه با تصاویر

دانلود رایگان کتاب آموزش ایکیدو همراه با تصاویر

در این مطلب از سایت بازار 300 ، بزرگترین سایت دانلود رایگان فایل و تحقیق و کتب pdf – فایل پی دی اف کتاب آموزش ایکیدو همراه با تصاویر برای دانلود شما عزیزان آماده کرده ایم

دانلود کتاب آموزش ایکیدو همراه با تصاویر

دانلود کتاب آموزش ایکیدو همراه با تصاویر

آشنایی با آیکیدو بخشی از کتاب : در آیکیدو تکنیک ها نه تنها به صورت ایستاده بلکه نشسته نیز قابل اجرا است. بنابراین برای کسب مهارت در انجام فنون به صورت نشسته ابتدا باید شیک یعنی قدم زدن با زانو را فرا گرفت ،که اجرای ان بدین صورت می باشد،بحالتسی زا(دوزانو)می نشینیم با این تفاوت که به جای روی پا ،کل پا را با زمین تماس می دهیم. به همراه اشکال حرکات و تصاویر فنون زیر را می تواندی در این کتاب مشاهده نمایید : -شیکو -تاچی وازا -شواری وازا -ناگه وازا…

دانلود رایگان کتاب آموزش ایکیدو همراه با تصاویر

آی‌کی‌دو (به ژاپنی: 合気道 – به روماجی: Aikidō به معنی «طریقت هماهنگی روح و روان») یک هنر رزمی ژاپنی است. بنیان‌گذار این هنر رزمی، موریهه اوشیبا نام دارد که در ۱۴ دسامبر سال ۱۸۸۳ به دنیا آمد، و اغلب به او لقب استاد بزرگ (به ژاپنی: O’Sensei グレートティーチャー) را دادند. هدف اوشیبا از خلق این هنر رزمی، دفاع بدون آسیب زدن به حریف بود.

تعریف آی‌کی‌دو

به صورت فیزیکی آی‌کی‌دو هنری است که با تغییر مسیرها و جنبش‌های گوناگون نیروی حریف را بازگردانده و در انتها به قفل مفصل‌های حریف می‌انجامد. این ورزش از دایتو ریو آیکی جوجیتسو مشتق شده که گفته می‌شود موریهه اوشیبا در اواخر سال ۱۹۲۰ میلادی به خاطر عقاید دین اوموتو کیو این واگرایی را انجام داده است. برخی دیگر از تکنیک‌ها و گرفتن‌ها نیز از کنجوتسو ناشی شده است.

تمرکز ورزش آی‌کی‌دو در مشت و لگدزدن به حریف نیست، بلکه با استفاده از انرژی حریف برای به دست آوردن کنترل حریف(ها) یا دور کردن آن‌ها از خود است. آی‌کی‌دو یک هنر ایستا نیست، بلکه تأکید فراوانی بر حرکات و جنبش‌های پویا دارد.[۱]

هنرجویان ارشد اوشیبا رویکردهای مختلفی به آی‌کی‌دو داشتند ولی امروزه آی‌کی‌دو در سراسر جهان در سبک‌های مختلفی تدریس می‌شود.

روش رزمی آی‌کی‌دو

حرکات پایه در آی‌کی‌دو حرکات طبیعی هستند و بیش‌تر حملات در این سبک به صورت ذاتی و با الهام از ذات طبیعت انجام می‌شوند. یک آی‌کی‌دو کار، بدون تلاش برای حمله یا تهاجم تنها می‌کوشد تا خود را با شرایط هماهنگ کرده و در برابر حملات احتمالی حریفان، بدون استفاده از مشت و لگد از خود دفاع نماید. یک آی‌کی‌دو کار واقعی بهتر می‌داند که قدرت خود را بدون ضربه زدن به دیگران یا بدون تحقیر آنان، حفظ نماید.

و همینطور همه حرکات آی کی دو الهام گرفته از شمشیر است.

فدراسیون بین المللی آیکیدو

فدراسیون بین المللی آیکیدو ( IAF ) نام دارد که به عنوان عضوی از اتحادیه جهانی فدراسیون های ورزشی ( GAISF ) و انجمن بین المللی بازیهای جهانی (IWGA) نمایندگی آیکیدو در سراسر جهان را بر عهده دارد.آیکیدو تحت قوانین IAF بخشی از بازیهای جهانی والمپیک هنرهای رزمی جهان است وفدراسیون بین المللی آیکیدو(IAF) تنها مرجع معتبر آیکیدو در سطح جهان میباشد.

سبکهای آی‌کی‌دو

از هنر رزمی آی‌کی‌دو سبک‌های مختلفی مشتق شده که عبارتند از:

  1. آی‌کی‌دو آی‌کی‌کای ( سبک اصلی )، انجمنی است که به جهت حفظ میراث آی‌کی‌دو ابتدا توسط فرزند موریهه اوشیبا، یعنی کیسشومارو اوشیبا ادامه یافته و اکنون توسط نوه‌ی اسنسه یعنی موریترو اوشیبا مدیریت می‌شود.[۲]
  2. آی‌کی‌دو یوشینکان [۳]
  3. شین شین تویتسو[۴]
  4. تومیکی ریو[۵]
  5. جیوشینکای آیکی‌بودو (شاخه‌ای از سبک تومیکی ریو)[۶]
  6. ایواما آی‌کی‌دو [۷]

تمرین و پرورش

در آی‌کی‌دو، همانطور که تقریباً در تمام هنرهای رزمی ژاپنی دیده می‌شود، هر دو جنبه “جسم” و “روح و روان” مورد پرورش قرار میگیرد. پرورش جسمی در آی‌کی‌دو متنوع است به‌طوری‌که برای این منظور در هر جلسه با تمرین‌های عمومی و حتی تمرینات خاصی این مسئله را پوشش می‌دهند.از آنجا که بخش قابل توجهی از هر جلسه آی‌کی‌دو شامل پرورش جسمی و فکریست، اولین چیزی که اکثر دانش آموزان یاد می‌گیرند چگونگی پرتاب شدن، سقوط یا به اصطلاح اوکمی است برای این منظور تکنیک‌های خاصی برای حمله هر دو نفر پیش‌بینی شده‌است. پس از آموختن تکنیک‌های پایه، هنرجویان دفاع آزاد علیه حریف‌های متعدد و تکنیک‌های برای دفاع در مقابل سلاح و حتی دفاع با سلاح را تمرین می‌کنند .

نقش مدافع و مهاجم

آی‌کی‌دو در مرحله اول نیاز به دو حریف و شریک تمرینی برای حرکات از پیش تعیین شده (کاتا) به جای آزادی عمل برای یادگیری الگوی اولیه را دارد که به کسی که دفاع می‌کند اوکه (UKE) و کسی که حمله می‌کند توری (TORI یا 取り) یا شیته (shite یا 仕手) با توجه به سبک آی‌کی‌دو گویند که در تکنیک‌هایی که توری پرتاب می‌شود به آن ناگه (NAGE یا 投げ) نیز گفته می‌شود که با روشی به نام “اوکمی” یا سقوط کردن نیروی تکنیک را خنثی می‌کند.

هردو نقش اوکه و توری در آی‌کی‌دو ضروریست این دو نقش بر اصول اختلاط و سازگاری بنا شده‌است بنابراین توری شیوه اجرای تکنیک را می آموزد در حالی که اوکه شیوه کنترل نیرو و انعطاف‌پذیری بدن را تمرین می‌کند . به شیوه دریافت تکنیک و فرود آمدن “اوکمی” گفته می‌شود که با این کار نیرو و تعادل خود را بدون آسیب بازمیگرداند.

در تکنیک‌های پیشرفته گاهی اوکه تکنیک را بازمیگرداند یا به اصطلاح بدل می‌کند که به این تکنیک‌ها کایشی وازا (返し技 kaeshi-waza) میگویند.

اوکمی (Ukemi 受身) روشی صحیح برای دریافت تکنیک بدون صدمه برای حریف است که با توجه به محیط، تکنیک و میزان انرژی ،عکس العملی مناسب است که معمولاً با خوردن زمین (سقوط) همراه است. به‌طور کلی اوکمی بخش از آیکی دو به‌شمار میرود که تضمینی برای سلامتی حریف بعد از تکنیک است در غیر این صورت تکنیک‌ها با شکستگی و پرتاب همراه است.

سلاح ها

سلاح‌ها در آی‌کی‌دو مشتمل بر یک چوب نسبتاً کوتاه (۱۲۰ سانتی متری) به نام جو (Jo) ، شمشیر چوبی (کن یا بوکن Bokken) و چاقو به نام تانتو (Tanto) است که امروزه در برخی باشگاه‌ها استفاده از سلاح‌های گرم و خلع سلاح نیز مطرح شده‌است . در برخی سبک‌ها مثل ایواما و موریهیرو سایتو زمان زیادی را صرف تمرین با چوب و شمشیر را تحت نام آیکیجو و آیکیکن می‌کنند . آی‌کی‌دو بر مبنای دست خالی در مقابل شمشیر و نیزه توسعه یافته پس اساس تمامی تکنیک‌ها همین منشاء است.

بازدیدها: 10

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.