رفتن به نوشته‌ها

دانلود کتاب طب یوسفی معروف به جامع الفوائد نسخه خطی و کمیاب

دانلود کتاب طب یوسفی معروف به جامع الفوائد نسخه خطی و کمیاب

«طب یوسفی» یا «جامع الفوائد»، به قلم یوسف بن محمد بن یوسف طبیب هروی تالیف شده است. این اثر در حقیقت شرح رساله علاج الامراض مؤلف است.

کتاب جامع الفوائد به لحاظ اهمیت، اختصار، سادگی و جامعیت همواره مورد توجه بوده است. حکیم یوسفی از چهره‌های پرکار و خوش ذوق و در عین حال دانشمند در عرصه دانش پزشکی است از این رو آثار او وخصوصا جامع الفوائد بسیار قابل اعتنا و توجه است.

پرداختن به درمان بسیاری از بیماری‌ها، آمیختگی نثر و نظم و ترتیب معقول و مرسوم این اثر از امتیازات آن شمرده می‌شود.

در این اثر علاج بیماری‌های سر ، چشم ، گوش ، لب ، دهان ، دندان ، حلق ، سینه و شش ، معده ، روده ، مثانه ، و امراضی که مخصوص مردان و امراضی که مخصوص زنان است به دقت بیان شده است. علاج گزیدن جانوران و کسی که او را زهر داده باشند، آخرین عناوین کتاب است.

درباره حکیم یوسفی

یوسف بن محمد ظاهراً از اهالی خواف خراسان بود که سال‌ها در هرات می‌زیست و سپس به هندوستان رفته و در دربار ظهیرالدین محمد بابرشاه و پسرش همایون‌شاه نیز هم‌چنان مورد احترام و توجه بود و سمت دبیری در دربار او را داشت. پدرش محمد بن یوسف هروی پزشکی نامدار و صاحب تألیف است؛ بحر الجواهر را که فرهنگ واژه‌های پزشکی و زندگی‌نامه برخی از مشاهیر پزشکی است نگاشته‌ است. یوسفی هروی در هند از پزشکان و دبیران دربار ظهیرالدین بابر و سپس پسرش همایون گورکانی شد. یوسفی هروی از پدرش پرکارتر بود و چندین کتاب نوشت که محفوظ مانده‌است و اهمیت او به ویژه در آن است که برای آسان کردن دانش پزشکی چندین منظومه سرود و در شعر نیز یوسفی تخلص می‌کرد.

تصویر کتاب طب یوسفی یا جامع الفوائد

برای دانلود اینجا را کلیک کنید

بازدیدها: 0

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.