رفتن به نوشته‌ها

دانلود گزارش كارورزي آزمايشگاه(تشخيص طبي) رشته ژنتيك ومیکروبیولوژی و علوم آزمایشگاهی

دانلود گزارش كارورزي آزمايشگاه(تشخيص طبي) رشته ژنتيك ومیکروبیولوژی و علوم آزمایشگاهی

 

فايل كاراموزي کارآموزی در آزمایشگاه بصورت ورد و قابل استفاده دانشجويان رشته ژنتيك،ميكروبيولوژي،زيست شناسي ملكولي علوم آزمایشگاهی… كه دوره كاراموزي خود را در آزمايشگاه تشخيص طبي ميگذرانند ميباشد در اين كاراموزي انواع آزمايشات تشخيص طبي توضيح داده شده است تعداد صفحات اين كارورزي جامع ژنتيك 91 صفحه ميباشد كه نخست به معرفي مكان كاراموزي پرداخته وسپس به توضيح مقررات آزمايشگاهي پرداخته اين كاراموزي تمام آزمايشات در آزمايشگاهها و كلينيك هاي تشخيص طبي كه شامل آزمايشات مختلف شامل خونگيري،بانك خون،هماتولوژي،ميكروبيولوژي،بيوشيمي ،هورمون شناسي،سرولوژي وپاتولوژي ميباشدرا توضيح داده است اين كاراموزيبسيار جامع و كامل ميباشد وفهرست مطالب

مقدمه. 1

هدف.. 2

معرفي واحد. 3

بخشهای مختلف آزمایشگاه4

اصول كلي حفاظت و پيشگيري از آلودگي كاركنان در محيط آزمايشگاهكليات.. 5

برداشت مايعات با پي پت :6

مراحلنمونه گیري.. 9

انتخاب وريد مناسب.. 9

بیوشیمی.. 13

آماده‌سازی نمونهها13

آنالیز مواد بیوشیمیایی.. 13

تست‌های تشخیصی:13

گلوکز. 14

اساس آزمایش:14

کلسیم و فسفر:15

دفعرودهايوادراريفسفات.. 16

كلسيمدرپلاسماومايعبينسلولي.. 16

اساس آزمایش اندازه‌گیری کلسیم:17

تروپونین قلبی(cTn):19

الکترولیت‌آنالایزر:20

هماتولوژی.. 24

شمارشسلول‌هایخون. 24

پارامترهاي اندازه گيري و اساس :24

گلبول‌هایقرمزخون(Red Blood Cell):25

هموگلوبین(Hemoglobin):26

گلبول‌هایسفیدخون(White Blood Cell):27

تهیهگسترشخونمحیطی:28

تست بررسی سدیمانتاسیون گلبولهای قرمز (ESR). 28

موارد درخواست تست:29

روندانعقادخون:30

روش انجام آزمایش PT:30

بانکخون. 33

تعریف مراقبت از خون(هموویژلانس(. 33

هموويژلانس در ايران. 33

اهميت هموويژلانس… 33

تعیین گروه خون (Blood Group):35

گروه‌بندی سلولی و سرمی سیستم ABO:36

سرولوژی.. 41

اساس و پايه آزمايشات سرولوژي:41

انواع واکنشهاي سرولوژيک… 42

روشهای تشخیص سرولوژیکی بروسلوز:44

اساس تست RPR:45

تهیه آنتی ژن:46

جمع آوری نمونه:46

نحوه نمونه گیری صحیح ادرار برای کشت:48

نحوه بررسی محیط کشت :52

روش انجام تست کاتالاز:52

آزمایش مدفوع(S̸ E) :54

روشتهیهمعرفمیر:54

روش کشت خون B/C. 56

روش انجام كشت زخم. 60

كشت بافت ها61

آنتي بيوگرام. 64

هورمون شناسي.. 70

سنجش رادیوایمنی:70

ارزش تشخيصي آزمايش Thyroid Uptake. 72

میکروبیولوژی.. 75

پاتولوژی.. 84

جمع بندی و نتیجه گیری و ارائه پیشنهادات.. 91

 

 

 

جهت آشنايي بيشترقسمت هاي از اين فايل به شرح زير ميباشد

در مرکز آزمایشگاه تقريباً اكثر آزمايشات انجام ميپذيرد مثلا آزمايشات بخش هاي بيوشيمي–سرولوژي–هماتولوژي بطور كامل انجام ميگيرد آزمايشات بخش ميكروب شناسي كامل انجام ميگيرد بخش هورمون شناسي اكثراًتستهاي عمومي –تخصصي وفوق تخصصي انجام ميگيرد مثل LH-FSH-HPYLORY-PSA-FERITIN-ANA-ANTICCP- B HCG پانل هپاتيتها-تيروئيد

میکروبیولوژی

1آزمایش کشت ادرار U/C

سایر نام ها: کشت ادرار و حساسیت آنتی بیوتیکی

Bacterial Culture, Urine , Aerobic Bacteria Culture, Urine

بخش مورد انجام: میکروب شناسی

نوع نمونه قابل اندازه گیری : قسمت میانی ادرار (Midstream)

حجم نمونه مورد نیاز: ml 10

شرایط نمونه گیری ادرار:

ادرار صبحگاهی در ظرف دهان گشاد درب دار و استریل باید جمع آوری شود. می توان از ظروف پلاستیکی که درب غیر قابل نفوذ نسبت به آب دارند و یکبار مصرف هستند استفاده کرد. پرینه و اطراف پیشابراه را با آب و صابون شسته و پس از آبکشی قسمت اول ادرار را دور ریخته و از قسمت میانی ادرار در ظرف استریل مخصوص، نمونه باید جمع آوری گردد.

 

روش کیسه (Urine bag)یا U bag بیشتر در کودکان و اطفال کاربرد دارد. پرینه و اطراف پیشابراه را با آب و صابون تمیز و بلافاصله آنرا خشک کرده و کیسه پلاستیکی یکبار مصرف استریلی را به ناحیه پرینه می چسبانند. به محض ادرار کردن کیسه ادرار برداشته میشود. اگر بیمار پس از ۲۰ دقیقه ادارار نکرد، کیسه برداشته شده و پرینه دوباره با روش یاد شده پاک میگردد. توصیه میشود از کیسه ادرار جدیدی استفاده گردد. بهتر است کودک در وضعیت ایستاده قرار گیرد تا احتمال تماس ادرار با واژن کم شود. اگر دقت شود می توان با این روش نمونه قابل قبولی بدست آورد اما متاسفانه احتمال آلودگی وجود دارد و در حدود ۱۰% نمونه های ادرار اطفال سالمی که با این روش تهیه میشود، حدود ۵۰۰۰۰ cfu/mL باکتری دارد. در واقع نتیجه منفی کشت در این روش ارزشمند تر از نتیجه مثبت آن است. در صورت مثبت شدن کشت بایستی با روش جمع آوری دیگری تکرار شود.

روش آسپیراسیون سوپراپوبیک ادرار روشی بی خطر برای گرفتن ادرار نوزادان تازه متولد شده و اطفال می باشد. در این روش ابتدا شکم با یک ماده ضد عفونی کننده تمیز می شود. سپس یک سوزن شماره ۲۵ را یک اینچ بالای سمفیز پوبیس وارد ناحیه سوپراپوبیک می نمایند و ادرار را به داخل سرنگ کشیده و به یک ظرف ادراری استریل منتقل می نماید.

روش انجام تستU.C

نکته مهمی که باید در این خصوص مد نظر باشد، مقدار مورد نیاز ادرار برای کشت می باشد. در حال حاضر اغلب آزمایشگاه ها برای کشت ادرار از لوپ کالیبره شده (Calibrated loop) استفاده می کنند که درآن حجم معینی از ادرار توسط لوپ پلاتینی و یا پلاستیکی یکبار مصرف برداشته می شود. از سایر روشهای رایج می توان به روش Filter- Paper- Dip – Strip اشاره کرد که در آن از نوار کاغذی صافی با ابعاد مشخص استفاده میگردد. در این روش کاغذ صافی استریل مستطیلی شکل را در ادرار فرو برده و بر روی محیط کشت داخل پلیت انتقال میدهند و با توجه به رشد باکتری ها آن را بررسی می کنند. البته روش رایج در اغلب آزمایشگاه های جهان استفاده از لوپ کالیبره شده می باشد.

پاتولوژی

فعالیت های بخش پاتولوژی عبارتند از :

پذیرش بافتهای جراحی شده توسط جراح مربوطه از اتاق عمل .در واقع هر نوع بافتی که از بدن برداشته می شود مورد آزمایش قرار می گیرد .به این ترتیب که بافت یاد شده بعد از پاس دادن در دستگاه پروسسور قرار می گیرد و نیز بعد از in bet کردن و برش با رنگ آمیزی های متعدد می توان به نتیجه دست یافت.

معمولا”بافتهایی که به بخش پاتولوژی ارسال می شوند از نظر بدخیم بودن مورد آزمایش و بررسی قرار می گیرند به اینگونه که بعد از تشخیص دکتر پاتولوژیست جهت مشخص نمودن نوع درمان IHC یا ایمنوهیستوشیمی برای بافت گذاشته می شود تا هم به درمان و هم به نوع درمان دقیق دست پیدا کرد.

 

 


جهت کپی مطلب از ctrl+A استفاده نمایید نماید

بازدیدها: 0

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *