رفتن به نوشته‌ها

فایل صوتی اصول پدری و مادری استاد هلاکویی

فایل صوتی اصول پدری و مادری استاد هلاکویی

 

اگر روزی قرار باشد اوضاع دنیا سر و سامانی بگیرد، ما باید بتوانیم هشت سال اول کودکی انسان را از اصول و اساسی برخوردار کنیم و بر مبنای پایه‌هایی استوار کنیم تا سلامت روانی فرزندمان را در هشت سال اول تأمین و تضمین کنیم. از جانب دیگر اگر عقل و خرد، در زندگی انسان نقش اساسی و اصولی داشته باشد، کار جهان به نظم و ترتیب و محبت و عدالتی می‌کشد که بیشتر ما آن را آرزومندیم و انتظار داریم. به همین علت این سلسله مطالب برای بیان تحقق این مهم بیان میشود. همچنین در این مطالب، فلسفه و جهان‌بینی و یا هدف‌های مشخصی تعقیب شده است. به عنوان مثال: اگر شما فرزندی می‌خواهید که فرمانبردار و مطیع و به نوعی سازگار و سازش کار باشد، براساس آن چه که امروزه در خصوص سلامت روانی، رشد کودک و تعلیم و تربیت او وجود دارد، نگاه و نظری متفاوت از اصول تعلیم و تربیت نوین دارید.

آن چه که به آگاهی شما می‌رسد تقریباً در ۹۵% موارد، برای ۹۵% کودکان یا افراد صادق است و اصول و مبانی‌ می باشد که پدر و مادر باید همیشه آن را رعایت کنند. همچنین قوانینی درباره چگونگی رفتار با کودکان ارائه خواهد شد که بر مبنای آن و با توجه به شرایط و موقعیت، باید کمی توانایی تغییر و یا قابلیت انعطاف را داشته باشید که در بیشتر موارد رعایت آن ضروری است. اما وقتی که به قواعد و مقررات و توصیه‌ها می‌رسیم، معلوم است که در خصوص هرکدام از ما و با توجه به فرزندی که داریم و میل و آمادگی‌ که در این زمینه احساس می‌کنیم، مختلف و متفاوت خواهد بود. متأسفانه در دنیای امروز برای پدری و مادری، نه دوره‌ای می‌بینیم و نه اجازه‌ای می‌گیریم!
حال آن که در بسیاری از کشورها ، وقتی که شما بخواهید کار بسیار ساده‌ای را انجام بدهید، باید دوره‌ی آموزشی مشخصی را طی کنید. درعین حال شما قرار است که تا حد زیادی تحت نظر افراد آگاه کار کنید و بعد از گذراندن امتحانات کتبی و شفاهی، اجازه‌ی انجام آن کار را پیدا کنید. در حالی که وقتی به موضوع پرورش و تعلیم و تربیت کودکان و جوانان می‌رسیم، به راحتی آن را انجام میدهیم. بدون آن که آزمون و امتحانی داده باشیم.در حالی که پدری و مادری اصولی دارد.

از طرف دیگر بسیاری از ما این تصور را داریم، چون خود ما کودک بوده ایم و یا احتمالاً به مدرسه رفته ایم و یا در جامعه زندگی می‌کنیم، پس بنابراین هم متخصصِ پرورش، تعلیم و تربیت کودکان هستیم و هم از نظر آموزشی کاملاً می‌توانیم برنامه‌های سالم و مفیدی را طرح کنیم و یا به عنوان یک جامعه‌ شناس می‌توانیم زندگی کنیم. زیرا ما دوره‌ی کودکی، دوران دبیرستان و یا محیط اجتماعی را پشت سر گذاشته‌ایم. حال آن که برای بسیاری از این رشته‌ها، دوره‌های چندساله یا درست‌تر، چندین ساله را باید پشت سر گذاشت، تا فرد بتواند با کلیات این امور آشنا شود؛ و بدیهی است که شاید فرصت آن رسیده که دراین گونه موارد نیز فقط به تجربه‌ی فردی و شخصی، سابقه‌ی خانوادگی، و به نوعی که خود ما بزرگ شده‌ایم، توجه و اعتناء کمتری کنیم؛ و آن را در چارچوب واقعیاتی مبنی بر علم و شیوه های تربیتی نوین که بدون تردید آن را می‌فهمیم و می‌پذیریم، قرار بدهیم و از آن بهره بگیریم. 

فرهنگ هلاکویی دارای مدرک دکتری در رشتهٔ جامعه‌شناسی و سه فوق‌لیسانس در رشته‌های روان‌شناسی، اقتصاد و «مشاورهٔ ازدواج، خانواده و کودکان» است. دکتر هلاکویی در حال حاضر مدیر مرکز بهزیستی بورلی هیلز است و به‌عنوان مشاور ازدواج، خانواده و کودکان در این مرکز مشغول فعالیت است. وی همچنین از سال 2000 میلادی تاکنون برنامهٔ تلویزیونی و همچنین رادیوییِ «رازها و نیازها» را اداره و اجرا می‌کند که در آن به پرسش‌های تلفنیِ مخاطبان فارسی‌زبان از سراسر دنیا دربارهٔ مسایل روان‌شناختی، اجتماعی، خانوادگی و موارد وابسته می‌پردازد و جنبه‌های مختلف آنها را مورد بحث قرار می‌دهد و شمار تماس‌گیرندگان به بیش از 27000 نفر رسیده‌است. وی همچنین سمینارهای دوره‌ای را نیز دربارهٔ مسایل روانیِ مربوط به رفاه و بهزیستی در شهرهای مختلف اروپا و آمریکا برگزار می‌کند. دکتر هلاکویی تاکید دارد که به‌دلیل رویگردانی عمومی جامعه از مطالعه، بهتر است آثارش را به‌صورت صوتی و تصویری منتشر کند. صحبت های دکتر هلاکویی در رابطه با اینکه چگونه پدر و مادری خوب باشیم . چه رفتارهایی درست و چه رفتارهایی غلط است.

 


جهت کپی مطلب از ctrl+A استفاده نمایید نماید

بازدیدها: 255

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *