رفتن به نوشته‌ها

پاورپوینت فصل چهاردهم تئوری حسابداری (2) دکتر ساسان مهرانی

پاورپوینت فصل چهاردهم تئوری حسابداری (2) دکتر ساسان مهرانی

 

شما کاربران گرامی می توانید پاورپوینت فصل چهاردهم کتاب تئوری حسابداری (جلد دوم) تألیف دکتر ساسان مهرانی، دکتر غلامرضا کرمی، سیدمصطفی سیدحسینی و مهتاب جهرومی با عنوان تحلیل تضاد در روابط نمایندگی و مدیریت سود را در 45 اسلاید قابل ویرایش از فروشگاه دانشجو 20 با بهترین کیفیت دریافت و دانلود نمائید.

بخشی از متن:

مقدمه

تئوری اثباتی حسابداری سعی داشت تا با تمرکز بر روابط نمایندگی، چارچوبی منسجم به منظور پیش بینی رفتار مدیر در انتخاب سیاست های حسابداری ارائه دهد. این تئوری به طور پیش فرض ، مدیر را به عنوان نماینده ای معرفی می کند که تنها به دنبال حداکثر کردن منافع خود میباشد.تا زمانی که منافع مدیر با منافع مالکان همسو نباشد،مالکان از این بابت متضررخواهند شد. از این رو،مالکان همواره در پی تعریف مکانیزم هایی هستند که تضاد مزبور را کنترل نمایند. یکی از ارزانترین و البته کار آمدترین مکانیزم های معرفی شده برای کنترل تضاد، بهره گیری از گزارشگری مالی به عنوان انعکاسی از تلاش ها و عملکرد مدیر می باشد؛ در این میان سود حسابداری به عنوان یک شاخص خلاصه،امکان ارزیابی عملکرد مدیران را بهتر از سایر اندازه های حسابداری فراهم می آورد.

پیشتر از منظر اطلاعاتی، خطر اخلاقی را به عنوان یکی از پیامدهای عدم تقارن اطلاعاتی تعریف کردیم. بر این اساس خطر اخلاقی زمانی پدید می آید که یکی از طرفین قرارداد می تواند نتایج عملکرد خود را مشاهده کند،اما طرف دیگر نمی تواند. این تعریف کاملاً منطبق با شرحی بود که بیشتر در ارتباط با تئوری اثباتی حسابداری ارائه کردیم. به این ترتیب می توان این گونه عنوان داشت که تئوری اثباتی حسابداری از منظر اطلاعاتی قابل مدل سازی در بستر مفاهیم خطر اخلاقی است.

در این فصل قصد داریم تا با تکیه بر مفاهیم اقتصاد اطلاعات و تئوری بازی ها، موضوعات مرتبط با تضاد میان مالک و نماینده را مدل سازی و تشریح کنیم. در این میان به یکی از موضوعات بسیار تأثیر گذار بر روند تحقیقات حسابداری در دوره اثباتی، یعنی مدیریت سود خواهیم پرداخت. در واقع آن چه در این فصل از نظرتان خواهد گذشت، تحلیلی است قیاسی در بستر اقتصاد اطلاعات است که در آن نقش گزارشگری مالی به عنوان یک مکانیزم تعدیل کننده در روابط نمایندگی تشریح خواهد شد.

تحلیل تضاد در روابط نمایندگی

همانطور که در تئوری قرار داد عنوان گردید، شرکت به منظور تحقق اهداف خود در قرارداد های متعددی مشارکت می کند. از میان قرارداد ها ، قرارداد های استخدامی میان شرکت و مدیران و قرارداد های استقراض میان شرکت و اعتبار دهندگان از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. وجه اشتراک این دو قرارداد، تمرکز بر رقم سود حسابداری به عنوان یک معیار است. در قرارداد های استخدامی اغلب، پاداش مدیران بر اساس سود حسابداری تعیین می شود، همچنین در قراردادهای استقراض نیز اعتبار دهندگان به منظور کاهش ریسک خود، شروطی را در قرارداد های بدهی منظور می دارند که بر مبنای سود حسابداری و شاخص های بر گرفته از سود است.

تئوری بازی در تلاش است تا بتواند خروجی تصمیمات منطقی بازیگرانی را مدل سازی کند که با تضاد منافع در کنشی متقابل مشارکت ورزیده اند. تئوری بازی ها می تواند به ما نشان دهد که چگونه گروه های مختلف از جمله مدیران،سهامداران و اعتباردهندگان تحت تأثیر پیامدهای اقتصادی گزارشگری مالی قرار می گیرند . شکی نیست که اگر قراردادهای موجود در شرکت از جمله قراردادهای استخدامی و استقراض بر مبنای ارقام حسابداری از جمله سود حسابداری باشد، آنگاه گزارشگری مالی می تواند با پیامدهای اقتصادی همراه باشد. مقصود از پیامدهای اقتصادی، تأثیر گزارشگری مالی بر واحدهای تجاری، دولت، اتحادیه های کارگری، سرمایه گذاران، اعتباردهندگان و تصمیمات ایشان می باشد.

 


جهت کپی مطلب از ctrl+A استفاده نمایید نماید

بازدیدها: 0

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *