رفتن به نوشته‌ها

چاپ کتاب احکام حکومتی و ولایتی در اسلام

چاپ کتاب احکام حکومتی و ولایتی در اسلام

احکام حکومتی و ولایتی در اسلام

نویسنده : اسماعیل نیک فهم

انتشارات آموزشی و پژوهشی بوعلی

مقدمه
هنگامی که موضوع تازه ای در زندگی اجتماعی یا فردی جامعه بوجود آمده و مورد ابتلای افراد زیادی قرار می گرفته است به ضرورت مجتهدان و فقهاء نیز به تبیین و شناخت و بیان احکام وقوانین مربوط بدان می پرداخته اند. با عنایت به این که احکام اسلام متضمن شئون سیاسی و اجتماعی است، از این رو برای اجرای آن، تشکیل حکومت ضرورت مییابد وتشکیل حکومت اسلامی و تمهید مقدمات آن واجب است.

حضرت امام خمینی(ره() بنیانگذار جمهوری اسلامی، اجرای احکام الهی را از مقدّمات تأسیس حکومت اسالمی دانسته و معتقدند که حاکم اسلامی می تواند در موضوعات و احکام حکومتی براساس مصلحت مسلمانان عمل نماید.
از سوی دیگر نظام قانون گذاری دین مقدس اسلام ضمن برخورداری از امتیازات فراوان، همانند جامع و کامل بودن، با ویژگی هایی دیگر نیز همراه است ، از جمله این که تنوع و فراوانی اقسام حکم ودستورها را به لحاظ حاالت و شرایط مختلف مکلف برمی شمرد.

با توجه به این ویژگی می توان گفت: در سیستم قانون گذاری اسلامی در هیچ زمان و مکانی و در هیچ موقعیتی بن بست قانونی یا گره بازنشدنی وجوند ندارد.

از جمله این اقسام، که در گره گشایی و عبور از بن بست های اجتماعی و اداره حکومت کاربرد وصف ناپذیری را بر عهده دارد، حکم حکومتی است.

احکام حکومتی عبارتند از : اوامر و نواهی و مقرراتی که ولایت فقیه بر اساس مصالح عمومی در جهت اداره جامعه اسالمی صادر می کند و به این وسیله به نیازهای متغیّر انسان و اجتماع پاسخ می گوید و کارآمدی اسالم را برای اداره جامعه به اثبات می رساند.
در نظام اسلامی ، پیروی از احکام حکومتی بر همگان لازم و واجب است؛ همانگونه که پیروی از دستورهای پیامبر اکرم (ص) و امامان معصوم (علیهم السلام) در امور اجتماعی ، سیاسی و حکومتی واجب است. …..

برای کسب اطلاع در خصوص چاپ کتاب خود در انتشارات آموزشی و پژوهشی بوعلی به لینک زیر مراجعه نمایید

http://boualibook.com/fa/bookprint

بازدیدها: 0

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *