رفتن به نوشته‌ها

چگونگی تبدیل پایان نامه به کتاب ، مراحل و هزینه ها

چگونگی تبدیل پایان نامه به کتاب ، مراحل و هزینه ها

در این مطلب از سایت بوک پرینت 20 میخواهیم شما را با مراحل چاپ کتاب از پایان نامه و تبدیل پایان نامه های کارشناسی ارشد یا دکتری به کتاب و هزینه های آن آشنا کنیم.

استخراج کتاب از پایان نامه امتیاز ویژه ای در رزومه ی محقق محسوب می شود. پربار شدن رزومه ی علمی جوانان متقاضی کار به خصوص استخدامی های بخش دولتی و همچنین پربار شدن رزومه علمی کارمندان دولت از مزایای چاپ کتاب از پایان نامه است.

 تالیف حداقل یک کتاب در حوزه تخصصی و رشته تحصیلی شما می­ تواند برگ برنده ­ای در آزمون مصاحبه دکتری باشد. برخلاف تصور بسیاری از دانش پژوهان و دانشجویان  تبدیل پایان نامه به کتاب مراحل کاملا ساده ­و آسانی  دارد و شما می­ توانید با اعمال تغییرات کمی در پایان­ نامه ارشد یا دکتری خود، آن را تبدیل به یک کتاب کرده و منتشر نمایید و از مزایای آن بهره مند شوید. در این مطلب راهنمای تبدیل پایان نامه به کتاب را برای شما پژوهشگران عزیز به صورت کامل توضیح داده ایم.

معیار های تبدیل پایان نامه به کتاب

پایان­ نامه می­ بایست نمره بالای ۱۸ داشته باشد.
موضوع پایان­ن امه نو و مورد نیاز منطقه باشد.
موضوع مورد بررسی قابلیت فروش داشته باشد.
قابل استفاده در تدریس باشد.
پایان­ نامه از لحاظ علمی غنی بوده و در جشنواره­ ها و همایش ­های علمی امتیاز کسب کرده باشد.

مراحل تبدیل پایان نامه به کتاب

قدم اول انتخاب نام برای کتاب است. وقتی پایان­ نامه برای تبدیل شدن به کتاب انتخاب می ­شود دیگر باید نامی جدید و متناسب با موضوع کتاب داشته باشد. نباید عینا از عنوان پایان­ نامه برای نام کتاب هم استفاده کنید.

به طور کلی باید هر چیزی که در متن به پایان­ نامه بودن اشاره دارد حذف شود. مثلا در متن پایان­ نامه هر کجا که کلمه پایان­ نامه، مقاله، تحقیق و کلمات اینچنین استفاده شده را به کتاب تبدیل کنید و عبارات استاد راهنما، استاد مشاور و هر نشانه مربوط به پایان­ نامه را حذف کنید.

تیترها و عناوین فصول باید کاملا تغییر کنند و به عبارات مشابه تبدیل شوند.

هر بخش از کتاب باید به جای یک فصل شامل دو فصل شود و شروع هر فصل از یک سوم صفحه باشد. شماره فصل باید با عدد مشخص شود و فصل­ ها حجم متناسبی داشته باشند.

اصطلاحات و کلماتی که معادل لاتین دارند در پاورقی ذکر شوند.

پاورقی­ ها، رفرنس­ ها و پی­نوشت­ های پایان­ نامه براساس شیوه ­نامه نگارش و ویراش کتاب­ که از سوی معاونت پژوهش ابلاغ شده است تنظیم و تبدیل به شیوه کتاب شود.

وقتی پایان­ نامه به کتاب تبدیل می ­شود یک منبع دیگر به منابع ذکرشده در انتهای کتاب فعلی اضافه می­ شود که در واقع پایان­ نامه خودتان است.

بخش ­هایی همچون اهداف، فرضیات و بیان مساله مختص پایان­ نامه هستند بنابراین هنگام تبدیل پایان نامه به کتاب لزومی ندارد از آن­ ها استفاده کنید. اما می توانید اطلاعات ضروری این بخش ­ها را در قسمت­ های دیگر کتاب استفاده کنید. مثلا اهداف را به مقدمه کتاب اضافه کنید.

نوشتن پیشگفتار برای کتاب می­ تواند به بهتر شدن آن کمک کند بنابراین با کمک اساتید خود یک پیشگفتار برای کتاب تهیه کنید.

به این نکته نیز توجه داشته باشید،عنوان و توضیح جداول در بالای آن­ها و عنوان و توضیح اشکال و نمودارها در پایین آن­ ها قرار می­ گیرند.

تغییرات لازم برای نوشتن کتاب از پایان نامه

بسیار مهم است که در متن پایان­ نامه نیز تغییراتی داشته باشد، مهم­ترین هدف در این مرحله روان­ سازی متن و تبدیل ساختار متن پایان­ نامه به کتاب است.

برخی مواردی که باید در این قسمت رعایت شود :

نام کتاب­ ها در متن فقط به حالت ایتالیک درج شود و از گیومه استفاده نشود.
نام اشخاص و مکان ­های خاص فقط اولین بار در گیومه و بدون ایتالیک شدن درج می­ شود. نام مشاهیر و مکان­ های معروف از این قاعده مستثنی هستند و بدون گیومه قید می­ شود.
نقل قول­ های مستقیم از منبع با تو رفتگی ۱٫۵ سانتی متر و قلم کوچک تر از قلم متن اصلی و بدون گیومه درج می ­شود.
در مواردی که گیومه و نقطه پایان جمله با هم تلاقی پیدا می­ کنند، اگر عبارت داخل گیومه در میان سطر به پایان رسیده باشد، نقطه درون گیومه درج می­ شود و اگر در پایان پاراگراف قرار دارد، نقطه بعد از گیومه آورده می­ شود.
به غیر از موارد نادری که ممکن است کلمه یا عبارتی به شکل نادرست خوانده شوند از علائمی همانند تشدید، تنوین، فتحه، کسره و ضمه استفاده نمی­ شود.
برای اینکه از لحاظ نگارشی بهتر بتوانید پایان­ نامه را تبدیل به کتاب کنید حتما از ویراستاران خبره کمک بگیرید.

پیش از اینکه برای چاپ کتاب اقدام کنید لازم است چند نکته کوتاه دیگر را در نظر بگیرید:

اغلب پایان­ نامه­ ها در سایز A4 تنظیم شده ­اند و برای تبدیل پایان­ نامه به کتاب باید از سایز استاندارد کتاب یعنی وزیری یا رقعی استفاده شوند. هرچند امکان چاپ به همان صورت A4 نیز وجود دارد اما خیلی مرسوم نیست.
برای تبدیل کتاب به سایز رقعی اندازه سایز را ۱۴٫۵ در ۲۱ و مارجین را ۲ بگذارید. همچنین برای تبدیل کتاب به سایز وزیری نیز از سایز ۱۷٫۵ در ۲۵ و مارجین ۲٫۲ استفاده کنید.
فهرست منابع را به طور کلی و یک جا در انتهای کتاب به صورت خلاصه بیاورید و از تکرار بپرهیزید.
حتما در انتهای کار متن را یک بار دیگر بررسی و ویرایش کنید و مطمئن شوید جداول و نمودارهای داخل متن به هم نریخته باشند.

چاپ کتاب

مرحله نهایی تبدیل پایان ­نامه به کتاب زمانیست که کتاب از هر لحاظ برای چاپ شدن آماده باشد. شما می­ توانید مراحل اداری را طی کنید تا پایان­ نامه را به کمک شورای علمی مرکز آموزشی خود به صورت کتاب چاپ کنید یا خودتان یک ناشر برای چاپ کتاب انتخاب کنید. برای انتخاب موسسه و انتشارات معتبر به لینک زیر که لیست انتشارات معتبر و دارای مجوز از وزارت محترم ارشاد هست مراجعه نمایید

https://mashhadenarengi.com/agahi_ha.aspx?p_group=202

کل روند قانونی چاپ کتاب وابسته به موضوعی که کتاب دارد معمولا بین ۳۰ الی ۹۰ روز طول خواهد کشید. این زمان برای تمام ناشران یکسان است.

بازدیدها: 14

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *