رفتن به نوشته‌ها

گزارش کارآموزی شرکت تولید قطعات فولادی رشته مواد ومتالوژی

گزارش کارآموزی شرکت تولید قطعات فولادی رشته مواد ومتالوژی

 

گزارش کاراموزی شرکت نورد و تولید قطعات فولادی(نورد و تولید قطعات فولادی ، ریخته گری، نورد ، ماشین سازی ، فلز کاری ) در 30 صفحه و بصورت word قابل ویرایش برای دانشجویان رشته مهندسی مواد و متالوژی و سایر رشته های مهندسی که دوره کارورزی خود را در شرکت های تولید ،ریخته گری و فلزکاری گذرانده اند تهیه شده است که ضمن معرفی مکان کارورزی و رسم فلوچارت ها ی شرکت بیوگرافی شرکت تشریح شده و در بخش های بعدی تجهیزات شرکت تشریح شده و در ادامه گزارشی از فعالیت های انجام گرفته در شرکت و مراحل کار را توضیح داده و در پایان با رسم جدول پیشرفت کار در دوره کاراموزی را نمایش داده است .فهرست مطالب و قسمتی از فایل مربوط به تولید قطعات فولادی و فلزکاری در زیر آمده است.

بیو گرافی و محصولات تولیدی شرکتنورد و تولید قطعات فولادی

تاریخچه قبل از انقلاب :

ریخته گری دستی

استاندارد و گوهینامه های شرکت

واحد ذوب و ریخته گری

واحد نورد گرم ورق های فولادی

ساخت سازه های فولادی و تجهیزات صنعتی

واحد فنی و مهندسی

کنترل کیفیت و آزمایشگاه :

واحد R & D

واحد قیچی:

کروکی داخلی شرکت:

کروکی نشانی شرکت نورد

تعریف سنگ زنی

کابرد دستگاه سنگ مغناطیسی:

انواع ماشین های سنگ زنی

ماشين صفحه تراش دروازه اي

ماشین دریل رادیال

کاربرد اصلی ماشین دریل رادیال

گزارش فعالیت های انجام شده

گزارش زمایش کشش و خمشو کوآنتومی

تراشیدن چرخ دنده ساده با دستگاه فرز افقی

مراحل انجام کار :

زدن جای خار روی شفت با دستگاه فرز عمودی

مراحل انجام کار

ریخته گری در قالب های CO2(دی اکسید کربن )

مزیت های و محدودیت ها

بعضی از فعالیت های انجام شده

جدول پیشرفت کاری

 

کابرد دستگاه سنگ مغناطیسی:

دستگاه سنگ مغناصیسی در اکثر صنایع ماشین سازی، هواپیما سازی، کشتی سازی و … برای ساخت وتولید قطعات با دقت و صافی سطح زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

این دستگاه از جمله ماشین ابزارهای دقیق است که در مرحله نهائی خطوط تولید صنایع قطعه سازی مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو بایستی از سرعت و دقت زیادی بر خوردار باشد، و توان کارائی و دقت لازم جهت تولید قطعات در سطح استاندارد داشته باشد.

به کمک عملیات سنگزنی و صیقلی سنگزنی می توان درجه صافی مطلوب را برای سطوح کار ایجاد کرد. لذا هیچ کدام از روش های دیگر ماشین کاری نمی توانند مانند این فرآیند، پرداخت مورد نظر را به وجود آورند.

ریخته گری در قالب های CO2(دی اکسید کربن )

در فرآیند دی اکسید کربن ، به جای استفاده از خاک ( بنتونیت ، … ) به عنوان چسب از سیلیکات سدیم استفاده شده و قالب و ماهیچه را توسط گاز CO2خشک و محکم می نمایند .

ویژگی ها :

توسط این روش می توان قالب یا ماهیچه را با سرعت زیاد و در عرض چند دقیقه تولید نمود . قالب ها از استحکام بالایی برخوردار بوده و نیازی به خشک کردن ندارند . بیشتر قطعه هایی که در روش های دیگر به تجهیزات و درجه های مخصوص نیاز دارند ، به منظور حذف این تجهیزات با این روش تولید می شوند. استحکام نسبتا بالای این روش ، این امکان را به وجود می آورد تا برخی موارد بتوان حتی قالب های بدون درجه و پشت بند تهیه و استفاده نمود. در این صورت در مواردی که خط جدایش قالب افقی باشد با بهره گیری از وزنه ی روی قالب و در صورتی که خط جدایش قائم باشد با استفاده از گیره ، دو نیمه ی قالب را به هم محکم نموده و عملیات بار ریزی انجام می گیرد .

روش دی اکسید کربن برای تمام آلیاژ های معمول ریختگری نظیر آلومینیوم ، منیزیم و به طور وسیع فولاد ها ، چدن ها و آلیاژهای مس مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین این روش جهت تولید قطعه های با وزن کمتر از یک کیلو گرم تا چندین تن می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

روش کار :

مراحل تهیه قالب به روش CO2به این شرح است :

الف – ماسه ی خشک ( ماسه سیلیسی ) و چسب سیلیکات سدیم ( آب شیشه ) به نسبت معین توسط مخلوط کن کاملا مخلوط می شوند .

ب – با استفاده از مخلوط تهیه شده ، قالب یا ماهیچه با اسنحکام کم تهیه می شود .

ج- توسط دمیدن گاز دی اکسید کربن قالب ها کاملا مستحکم می شوند به گونه ای که استحکام خشک قالب به حدود 200 psi می رسد .

عملیات فوق را می توان توسط روش های دستی و یا کاملا ماشینی انجام داد . در ادامه ی این فصل جزئیات عملیات فوق مورد بررسی قرار گرفته می شود .

 

 


جهت کپی مطلب از ctrl+A استفاده نمایید نماید

بازدیدها: 2

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.