رفتن به نوشته‌ها

۹ کتاب برتر تاریخ و جغرافیا

در این مطلب از سایت تعدادی از کتاب های چاپ شده در حوزه تاریخ و جغرافیا در انتشارات آموزشی و پژوهشی بوعلی را خدمت شما علاقه مندان به این حوزه معرفی می نماییم.

۹ کتاب برتر حوزه تاریخ و جغرافیا منتشر شده در انتشارات آموزشی و پژوهشی بوعلی

 اخوان المسلمین و بیداری اسلامی در مصر

نویسندگان :

نویسنده:وحیده قمه‌زاده

نویسنده:جواد جمالی‌

نویسنده:روح‌الله محمدزاده

کتاب انتخابات ۹۲ در پیشخوان روزنامه‌های هرمزگان

نویسنده:خلیل درخورد

معرفی مختصر کتاب
مطبوعات در انتخابات نقش چندبعدی را ایفا می‌کند. از یک‌سو، خواسته‌ها و آرای مردم و دیدگاه سیاسی و اجتماعی آن‌ها را به مسئولان انتقال می‌دهد و از سوی دیگر تأثیرات و نتایج نظرات مردمی را در سیاست‌ها و فعالیت‌های کشور به نمایش می‌گذارند. در این کتاب تیتر اول روزنامه‌های پرتیراژ استان هرمزگان و رویکرد آن‌ها به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۲ بررسی می‌شود.

کتاب : تاریخ سیاسی گیلان (سیاهکل و دیلمان)


نویسنده:محمداسماعیل عرفانی(برقی)

معرفی مختصر کتاب
کتاب حاضر، شامل مباحثی از قبیل، تمدن سیاسی و اجتماعی، راه‌های ارتباطی و تاریخی، قیام‌ها و جنبش‌ها، ظهور مردان بزرگ و سرنوشت‌ساز، مردان الگوساز در اسلام از آل‌بویه تا میرزاکوچک جنگلی و پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای و مردان و زنان انقلابی سیاهکل و دیلمان است.

کتاب  تغییر شکل دادن قدرت از شخصی به سیاسی

نویسنده:جودی ریبک
مترجم:مریم بیات

کتاب داستان شهر من، شهر مقاومت در گیلان، سیاهکل و دیلمان

نویسنده:محمداسماعیل عرفانی

معرفی مختصر کتاب
دیلمان، شهری است در شهرستان سیاهکل استان گیلان که در شمال ایران واقع شده‌ است و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۲۰۰–۲۵۰۰ متر می‌باشد. نام دیلمان، ترکیبی است از سه پاره واژه «دیل» و «ام» و «ان». دیل، به معنای جایی است که در آن دام نگه می‌دارند و ام، پسوند نمایشگر ارتفاع و بلندی است و ان، پسوند مکان. درنتیجه معنای این ترکیب «جای بلند نگهدارندگاه دام» است و درحقیقت دیلمان، سرزمین بلندی است که در آن دامداری می‌گردد. این منطقه تا قرن پنجم هجری «دیلم» نامیده می‌شد و از قرن پنجم در متون نام دیلمان دیده می‌شود و اگر پیشتر از این نام استفاده شده، بیانگر جمع اهل دیلم بوده‌است. در این کتاب به بررسی موقعیت جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی شهرستان سیاهکل و دیلمان استان گیلان پرداخته شده است.

کتاب  دگرگونی محلات شهری در گذر زمان (محلات ونک و زرگنده)

معرفی مختصر کتاب
در این کتاب بررسی مقایسه‌ای تغییرات نقشی و فرمی چشم‌اندازهای روستایی ادغام‌شده در بافت شهری تهران مورد تأکید قرار گرفته و تغییراتی که در طول زمان در اثر شرایط اجتماعی اقتصادی و فرهنگی و رفتارهای فردی در دو محله از شهر تهران (ونک – زرگنده ) به وجود آمده به‌صورت مقایسه‌ای با تأکید بر عامل زمان موردنظر قرار گرفته است، این دو محله با فاصله‌ها و چشم اندازهای متفاوت انتخاب شده‌اند و هم‌اکنون محلات ونک و زرگنده جزء بافت شهری تهران محسوب می‌شوند و از چشم‌انداز کاملاً شهری برخوردارند.

کتاب دولت دکتر مصدق

نویسندگان :

ابراهیم شامرادی
محمدهادی احمدی

کتاب روحانی شهید میرزا کوچک جنگلی و دوستان نیمه‌راه، قیام سردار اسلامی در گیلان و مجتهد دیلمانی

نویسنده:محمداسماعیل عرفانی

معرفی مختصر کتاب
«یونس استادسرایی» مشهور به «میرزا کوچک خان جنگلی» مبارز ملی‌گرا، مبارز مشروطه و رهبر جنبش جنگل از اهالی رشت بود. او که در جوانی به تحصیل علوم دینی اشتغال داشت از نیروهای انقلابی بود که در جریان نهضت مشروطیت موفق به فتح تهران شدند. سپس او به گیلان بازگشت و رهبری گروهی را بر عهده گرفت که قصدشان آزادسازی این ایالت از اشغال روسیه بود، نهضتی که به «نهضت جنگل» مشهور شد. در این کتاب به روایت اسناد، قیام میرزا کوچک خان جنگلی و همراهی «میرزا احمد مجتهد دیلمانی» با او بررسی می‌شود

کتاب  همگرایی و واگرایی اقوام در استان کرمانشاه (پس از پیروزی انقلاب اسلامی)

نویسنده:محمد احمدی

معرفی مختصر کتاب
نگارنده در کتاب حاضر، در پی آن است تا همگرایی و واگرایی قومیت در استان کرمانشاه را موردبررسی قرار دهد. در بخش اول کتاب بررسی مبانی نظری و مفاهیم پایه ماهیت قومیت و اقوام به‌صورت تفصیلی مورد بحث بررسی قرار گرفته است. نگارنده در بخش دوم ساختار قومی و توزیع فضای جمعیتی و گوناگونی قومی در ایران، شناسایی اقوام در ایران و بررسی وضعیت آن‌ها در همگرایی و واگرایی با دولت و همچنین عوامل مؤثر در واگرایی و همگرایی اقوام در ایران بعد از انقلاب اسلامی را موردبررسی قرار داده، فصل سوم به استان کرمانشاه اختصاص دارد. در فصل آخر و چهارم به نتیجه‌گیری نهایی و ارائه راهکارها و سیاست‌گذاری پرداخته شده است.

منبع :

انتشارات آموزشی و پژوهشی بوعلی

بازدیدها: 0

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *