رفتن به نوشته‌ها

The Chess Attacker’ s HandBook | کتاب آموزش شطرنج | دانلود کتاب شطرنج

The Chess Attacker’ s HandBook | کتاب آموزش شطرنج | دانلود کتاب شطرنج

 

chess-base

The Chess Attacker’ s HandBook | کتاب آموزش شطرنج | دانلود کتاب شطرنج

 محتوا : تمرکز اصلی موضوعی کتاب بر روی شیوه‌های مختلف حمله و مطالب آموزشی مرتبط با آن با ارایه مثالهای کلاسیک در کنار بازی استادان تراز اول امروز جهان می باشد.

توضیحات

مدتی است که قصد داشتم، درباره‌ی کتاب بسیار کاربردی و کلاسیک «هنر حمله در شطرنج» اثر جاودانه‌ی ولادیمیر ووکوویک را که بیش از ۲۵ بار از سال ۱۹۶۵ تاکنون تجدید چاپ شده و تقریباً به تمام زبانهای رایج جهان (البته غیر از فارسی!) ترجمه شده صحبت کنم.

شاید خواندن و آموزش محتویات این کتاب برای هر شطرنج بازی جزو واجبات است، و این موضوع توسط بسیاری از مربیان سرتاسر جهان توصیه شده و به کار گرفته می‌شود. قبلاً در مورد محتویات این کتاب خلاصه‌ای ارایه کرده بودم که قصد داشتم آن را تکمیل کرده و توضیحات بیشتری در مورد آن ارایه کنم.

تا اینکه امروز یکی از دوستان خوب من pdf کتاب «دستورالعمل حمله‌ی مهاجم در شطرنج» را که در این نوشتار قصد معرفی آن را دارم در دسترس من قرار داد. کتاب در اکتبر ۲۰۱۷ منتشر شده و بنابراین خیلی جدید و تازه است.

نکات :

اما نکته بسیار مهم در مورد محتویات آن، شیوه‌ی «دسته بندی» مطالب و تقسیم کردن نکات مهمی که هر مهاجمی در بازی شطرنج باید به آنها توجه داشته باشد، است. در واقع مسئولیت دسته بندی نکات و سرفصل های مهمی که هر مربی باید در طول آموزش مقوله‌ی «حمله»، به نوآموز ارایه کند.

در این کتاب به تفکیک همراه با ارایه مثال‌های متمرکز در موضوع از بازی‌های کلاسیک و تراز اول معاصر آورده شده و بنابراین مطالعه‌ی کتاب هم به عنوان محتوای آموزشی مربیان و هم به عنوان مطالعه‌ی شخصی فوق‌العاده کارآمد و مفید است.

از نکات دیگر مهم مستتر در این کتاب باید به منابع مورد استفاده در تهیه‌ی آن اشاره کرد! کتابهایی نظیر «هنر حمله در شطرنج» اثر ولادیمیر ووکوویک، «حمله و دفاع» از سری آمادهسازی استاد بزرگ یاکوب آگارد، «تصمیم گیری پوزیسیونی در شطرنج» اثر بوریس گلفاند، «آخربازی در شطرنج جلد ۱» دکتر جان نان، «بازی پوزیسیونی» مارک دوورتسکی و آرتور یوسوپوف و «هنر بازی حمله‌ای در شطرنج» اثر زنون فرانکو اشاره کرد که همگی جمله کتابهای بسیار مفید در موضوع «حمله» هستند و درباره آنان قبلاً مطلب ارایه کرده‌ایم.

علاوه بر منابع غنی فوق، مولفین برای اطمینان در ارزیابی‌های خویش در تفسیر بازی‌های ارایه شده از انجین‌های «کومودو ۸»، «استاک فیش ۸» و «هودینی ۵» نیز استفاده کرده‌اند. بنابراین شاید بتوان از محتوای این کتاب به عنوان خلاصه‌ی مفیدی ز محتویات همه‌ی کتاب‌های فوق البته با بیانی بسیار ساده و سلیس یاد کرد که سرعت یادگیری «فن حمله» به نوآموزان را بسیار بالا می‌برد. شاید انتخاب کتاب به عنوان مورد قابل ترجمه نیز مفید باشد!

 


جهت کپی مطلب از ctrl+A استفاده نمایید نماید

بازدیدها: 9

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *